Rocznica Odzyskania Niepodległości

Opublikowano: wtorek, 11, listopad 2025

Rocznica Odzyskania Niepodległości to zawsze czas refleksji nad naszą historią i płynącą z niej lekcją. Nie jest to łatwa "do przełknięcia" nauka, gdyż bardzo okrutna i pełna cierpienia. Tym trudniej przekazać ją najmłodszym - uczniom szkoły podstawowej. Dlatego klasa IV b pod opieką wychowawczyni pani Marty Stańczyk i nauczycielki j. polskiego - pani Sylwii Gabryelczyk przygotowała występ w formie telewizyjnego programu "Rozmowy o przeszłości Europy".

Gościem dziennikarzy była Polska oraz jej bohaterowie - Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko i bezimienny uczestnik powstań listopadowego i styczniowego. Zainscenizowano też symboliczny rozbiór Polski - w podstępnym tańcu Rosja, Austria i Prusy (jako napastnicy w czarnych kominiarkach) odrywały z szaty Polski biało-czerwone wstęgi. Następnie umęczonej Polsce związano ręce, zakneblowano usta i odebrano koronę. W tle brzmiał hymn "Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana, ach jak wielka jest Twoja rana, ach jak długo cierpienie Twe trwa". Później dziennikarze pokazali reportaż - wypowiedzi nauczycieli, uczniów, rodziców, dyrekcji o Polsce i relacji z nią. Nawet pierwszoklasiści nie nudzili się podczas tego występu. Oczarowani patrzyli na Polskę w wianku z malw, z koszem regionalnych darów, która dziękuje swoim bohaterom, a nas - współczesnych obywateli - prosi o godność, pamięć i szacunek do siebie nawzajem i do macierzy.

Finałowa piosenka o polskich kwiatach i niezapomnianych ojczystych krajobrazach na pewno wpadła w ucho niejednemu słuchaczowi, bo wykonana została po mistrzowsku przez czwartoklasistów.

Ogromne podziękowania należą się odtwórcom głównych ról - Nikoli Sapińskiej, Hubertowi Ziemniakowi, Mai Pietras, Norbertowi Bazaniakowi, Szymonowi Krysztofiakowi, Krystianowi Mielczarkowi, a także aktorom drugoplanowym - Sabinie Rutkowskiej, Lenie Andrzejczak, Antoninie Graczyk, Dominice Boroniec i Franciszkowi Starzyńskiemu za ich ogromną odpowiedzialność i wzorowe przygotowanie do odegrania roli.

Dziękujemy również Rodzicom, p. Joli Paszkowskiej i p. Marcinowi Seweryńskiemu za pomoc w przygotowaniu scenografii i oprawy dźwiękowej.

Sądząc po opiniach widzów, występ klasy 4b można uznać nie tylko za udany, ale wręcz wyjątkowo wzruszający i oryginalny.

Sylwia Gabryelczyk

ZDJĘCIA

Odsłony: 293