Wycieczka do Auschwitz Birkenau

Opublikowano: czwartek, 18, październik 2018

      Dnia 1 października klasy VII, VIII  oraz III  gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami: Małgorzatą Rakowską, Aleksandrą Sroczyńską - Kisser, Ewą Dominczyk, Katarzyną Zatorską - Pacel, Małgorzatą Antosik, Katarzyną Kurowską oraz Izabellą Kudelską o godzinie 7:30 wyruszyły na wycieczkę do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wycieczkę zorganizowała dla nas Pani Małgorzata Rakowska – nauczycielka historii.  Do punktu docelowego dotarliśmy około godziny 12.00.  Na miejscu zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy, tak by wygodniej było nam się przemieszczać. Następnie dostaliśmy mikroporty, aby lepiej słyszeć naszego przewodnika oraz żeby nie przeszkadzać innym grupom zwiedzającym.


      Gdy stanęliśmy przed bramą, na której widniał prześmiewczy napis „Arbeit macht frei” (praca czyni wolnym) każdy z nas odczuł powagę tego miejsca. Po przekroczeniu bramy przewodnik pokazał nam budynek kuchni obozowej oraz zdjęcie przedstawiające orkiestrę obozową. Następnie przeszliśmy do jednego z wielu bloków, gdzie została nam przybliżona historia założenia obozu, przybycie pierwszych więźniów oraz ich życie. Zostały nam przedstawione główne problemy panujące niegdyś w tym miejscu, jednym z najczęstszych był głód. Drastyczne dla wielu z nas były zdjęcia przedstawiające poszczególne więźniarki, które schudły nawet 40 kilogramów podczas pobytu w obozie.  W innych blokach oglądaliśmy cele, łaźnie damskie i męskie oraz wiele innych pomieszczeń, które mroziły krew w żyłach wielu zwiedzającym. Oddaliśmy hołd ofiarom obozu stawiając symboliczny znicz pod ścianą śmierci , gdzie dokonywano egzekucji. Po kilku godzinach zwiedzania udaliśmy się do oddalonej o trzy kilometry drugiej części obozu „Birkenau”. Na miejscu każda grupa spotkała się  ze swoim przewodnikiem i wraz z nim udała się w stronę ruin jednego z kilku krematoriów. Ponownie oddaliśmy cześć ofiarom zostawiając symboliczny znicz pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu. Gdy przewodnik opowiadał nam o komorze gazowej znajdującej się tuż obok, większość z nas patrząc na ruiny w ziemi popadła w głęboką refleksję. Myślę, że najbardziej zaskakującym  miejscem był niewielki zbiornik wody, do którego podczas istnienia obozu niemieccy naziści wyrzucali prochy wcześniej spalonych ciał więźniów. Zwiedziliśmy tam również tzw. barak dziecięcy, w którym najbardziej zszokowało nas to, że na niewielkiej przestrzeni przeznaczonej do spania musiało się zmieścić nawet osiem osób.
      Kończąc zwiedzanie przewodnik wypowiedział do nas słowa, które usłyszeli wyzwoleni więźniowie w styczniu 1945 roku  – „ Jesteście wolni„ . Trzeba przyznać, że bardzo nas wzruszyły. Dopiero po zobaczeniu obozu zrozumieliśmy, co przeżywali ludzie w tamtych czasach. Sądzę, że każdy z nas powinien chociaż raz odwiedzić to miejsce, bo jako Polacy powinniśmy znać historię naszego państwa. Podsumowując stwierdzam, iż wycieczka była dla nas niezwykle ciekawą, żywą lekcją historii, której nigdy nie zapomnimy. Mimo, że głównym celem podróży było pokazanie powagi obozu Auschwitz-Birkenau, to wyjazd dał nam integracji z rówieśnikami. Według nas  wycieczka na  każdym z nas wywarła ogromne wrażenie.

 

 Agata Wypych, Martyna Dajcz, Weronika Krysztofiak

Odsłony: 1537