Starsze wpisy
Spis treści
Dnia 21 grudnia 2017 roku na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie odbył finał konkursu wiedzy o gminie Parzęczew i parafii WNMP w Parzęczewie. Konkurs był jednym z elementów obchodów 600- lecia parafii, w które włączyła się nasza szkoła. W czasie konkursu przedstawiona została również scenka, obrazująca historię skarbu powstańczego. W rolę głównych postaci wcielili się Weronika Czwońda, Adrian Pajor i Jakub Michalak. Wydarzenia te stanowią bardzo ważny element naszej historii, szczególnie związanej z parzęczewską świątynią. Oprawę muzyczną zapewnił występ Wiktorii Bień. Całość konkursu poprowadziła Kamila Krawczuk.
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 47 uczniów naszej szkoły. Wszyscy musieli zmierzyć się z testem składającym się z 38 pytań otwartych. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, 15 –tu najlepszych zostało nagrodzonych. Do ścisłego finału dostało się pięciu uczniów. Byli to: Paulina Cybulska klasa IIIb, Justyna Pawlak IIb – uczennice te uzyskały maksymalną liczbę punktów – 38 pkt., Klaudia Przeradzka straciła zaledwie jeden punkt i uzyskała 37pkt/ 38pkt oraz dwie uczennice Dobrosława Pawlak i Katarzyna Sokolnicka uzyskały po 36pkt/ 38 pkt.
Konkurs odbywał się pod patronatem ks. Proboszcza Jerzego Serwika, Wójta Ryszarda Nowakowskiego oraz Dyrektora naszej szkoły - Agnieszki Graczyk.
Nagrody ufundowane zostały przez ks. Jerzego Serwika oraz Wójta Ryszarda Nowakowskiego.
I miejsce – Paulina Cybulska IIIb - nagroda w wysokości 300 złotych
II miejsce – Katarzyna Sokolnicka VIIb – nagroda w wysokości 200 złotych
III miejsce – Dobrosława Pawlak IIa – nagroda w wysokości 100 złotych
Wyróżnienia w wysokości 50 złotych otrzymali:
Klaudia Przeradzka IIIb, Justyna Pawlak IIb, Paulina Przeradzka IIb
Filip Zientalski IIIa, Krzysztof Szostek IIIb, Alicja Czaplińska IIa
Zuzanna Michałowska IIa, Ewelina Górecka IIIa, Alicja Seweryńska IIIb
Magdalena Niewiadomska IIIb, Weronika Grzelak VIIb, Klaudia Dąbek IIb
GRATULUJEMY NASZYM ZWYCIĘZCOM A SPONSOROM DZIĘKUJEMY.
Małgorzata Rakowska
Dnia 05.12.2017r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek- półfinał. Przesłuchania miały miejsce w Łodzi przy ul.Pomorskiej i trwały 2 dni, ze względu na dużą liczbę kandydatów. Naszą Szkołę Podstawową im. J. Tuwima w Parzęczewie reprezentowali: Wiktoria Bień w kategorii- solistka oraz Maciej Suligowski, Filip Zientalski i Robert Ściśliński- w kategorii zespół. Nasza uczennica, Wiktoria Bień przeszła do etapu finałowego, który miał miejsce dziś, w niedzielę przedświąteczną 17.12.2017r. Wiktoria pokonała wszystkich finalistów i zajęła I miejsce!!! Gratulujemy!!! Jesteśmy bardzo dumni!!!
Szkolny Konkurs Literacki „Boże Narodzenie w poezji” – wyniki
Wiersze uczniów oceniało Jury w składzie: p. Małgorzata Śmiałek, p. Beata Sylwestrzak
i p. Agnieszka Wiśniewska-Rojek.
W kategorii pierwszej (klasy I-III szkoły podstawowej):
I miejsce Alicja Matuszkiewicz z Ia – wiersz „Urodziny”
II miejsca nie przyznano
III miejsce Milena Zimoch z IIIa – wiersz „Gwiazdka”
Wyróżnienia: Maja Maciejewska z IIIa – wiersz „Magiczny wieczór” i Natalia Oleska z IIIa
– „Istota Bożego Narodzenia”
W kategorii drugiej (klasy IV - VI szkoły podstawowej):
I miejsce Milena Chmielecka z IVc – wiersz „Boże Narodzenie”
II miejsca nie przyznano
III miejsce Konstancja Kisser z Vb – wiersz „Magiczne pudełko”
Wyróżnienia: Sebastian Kowalczyk z IVc – wiersz „Na Wigilię”, Paweł Kozowicz z IVc – wiersz rozpoczynający się od słów: „Jak tu pięknie…” i Laura Jakusik z IVc – „Wyczekiwane święta”
W kategorii trzeciej (klasa VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum):
I miejsca: Weronika Czwońda z klasy IIIb – wiersz „Początek” i Zuzanna Michałowska z IIa
– „Święta z uśmiechem”
II miejsca: Alicja Czaplińska z klasy IIa – wiersz „Sens świąt” i Alicja Seweryńska z IIIb
– „Z nadzieją w sercu”
III miejsca: Agata Kołodziejczyk z klasy IIIb – wiersz „Spotkanie” i Anita Chmielecka z IIIa
– „Wigilijny wieczór”
Gratulacje!
Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez firmę Magnum Service Kamil Jabłoński z Ozorkowa i Delikatesy Centrum Parzęczew. Serdecznie dziękujemy!
Dnia 9 grudnia 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie (klasy gimnazjalne) wraz z siódemką absolwentów pod opieką p.Katarzyny Zatorskiej-Pacel uczestniczyli w XIII Rajdzie Mikołajkowym, który jak co roku miał miejsce w Łęczycy. Wyruszyliśmy chwilę po godzinie 9:00 poruszając się ulicami miasta. Charakterystycznym elementem tego rajdu są mikołajkowe przebrania, trąbki, grzechotki, bębenki, głośniki i inne atrybuty, którymi tego ranka urządziliśmy pobudkę mieszkańcom Łęczycy. Świetna zabawa i rozbrzmiewająca w tle muzyka świąteczna sprzyjała naszym uśmiechom i wspaniałej atmosferze. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko przechodniów i mieszkańców miasta, ale również uczestników, gdyż tego roku pobiliśmy rekord ilości osób, który osiągnął ponad półtora tysiąca. Miejscem rozpoczęcia, jak i zakończenia był Ratusz Miejski na Placu Tadeusza Kościuszki. Organizatorzy, jak co roku zadbali o to, aby każdy z uczestników na koniec otrzymał symboliczny buton, a także paczkę ze słodkościami. Część osób z naszej grupy została dzisiaj podwójnie wynagrodzona, a mianowicie otrzymaliśmy również odznaki „Najaktywniejszego Turysty 2017”. Rajd był jak najbardziej udany, a czas jak zawsze mile spożytkowany w świetnym towarzystwie.
Dziękujemy sponsorowi słodyczy Urzędowi Gminy w Parzęczewie
Absolwenci
Dnia 14.12.2017 r. do naszej szkoły przyjechał doradca zawodowy - p. Piotr Łoś z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi, który w klasie IIIa gimnazjum przeprowadził warsztaty, mające pomóc wybrać uczniom ścieżkę zawodową.
Na wstępie każdy z uczestników otrzymał graficzną tabelę emocji, z której mieliśmy wybrać swój aktualny nastrój. Następne zadanie było podzielone na 3 części: test "Karta zainteresowań do profilu kształcenia", na którym zaznaczaliśmy stopień swoich zainteresowań z każdej dziedziny, przenosiliśmy wyniki do tabeli, analizowaliśmy je i odczytywaliśmy pasujące zawody. Prowadzący każdemu z osobna służył dobrą radą. Ku naszemu zdziwieniu wyniki niektórych osób okazały się sprzeczne z dotychczasowymi planami.
Uważamy, że to spotkanie poszerzyło nasze horyzonty i skłoniło do refleksji nad dalszym życiem.
Uczennice klasy IIIa gimnazjum
Katarzyna Maślińska i Wiktoria Bień
Listopad był dotychczas najbardziej sportowym miesiącem w obecnym roku szkolnym w naszej szkole. We wtorek, 21.09 zakończyły się między klasowe zawody w unihokeja.
Wyniki kształtują się następująco:
Wśród dziewcząt:
I miejsce – klasa IIIb
II miejsce – IIIa
III miejsce – IIb
IV miejsce – IIa
Wśród chłopców:
I miejsce – IIa
II miejsce – IIIb
III miejsce – IIIa
IV miejsce – IIb
W dniach 27 i 28 listopada reprezentacje dziewcząt i chłopców z naszego gimnazjum wyruszyły na Powiatowe Zawody Unihokeja, które odbyły się na hali sportowej MOSiR w Zgierzu. W pierwszym dniu nasze reprezentantki stanęły na wysokości zadania, zajmując I miejsce na podium. Natomiast 28 listopada chłopcy wywalczyli drugie miejsce. Dziewczęta kwalifikując się do kolejnego etapu, zajęły 4 grudnia w Uniejowie drugie miejsce.
Gratulujemy naszym kolegom i koleżankom. Życzymy dalszych sukcesów.
Weronika Gałązka, Dominika Czerwińska IIIb
Krzysztof Szostek laureatem ogólnopolskiego konkursu
„Los zawsze daje drugą szansę” – taki był motyw przewodni VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na najpiękniejszy list napisany odręcznie, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu pod patronatem Stowarzyszenia Literatów Polskich. Uczniowie klasy IIIb oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie: Weronika Czwońda i Krzysztof Szostek zdecydowali się przystąpić do tych ogólnopolskich rywalizacji i pod okiem polonistki p. W. Nowak przygotowali oryginalne i dojrzałe merytorycznie odręcznie pisane listy.
Na konkurs wpłynęło 705 prac z całego kraju. W skład Komisji Konkursowej weszli polscy literaci: Katarzyna Chabowska, Rafał Podraza i Róża Czerniawska-Karcz (autorka tomików poetyckich: „Jak słońce na kroplach”, „Po prostu wiersze”, „Makijaż jesienny”, „Osiodłać Pegaza”). Jury przyznało wyróżnienie dla Krzysztofa Szostka, który napisał list do Ludzkości i jako łaskawy Los apelował o mądrość, miłosierdzie oraz pokój na świecie. Krzysztof za swoją pracę otrzymał dyplom i nagrodę, a my – dorośli – jesteśmy dumni, że mamy takich zdolnych i ambitnych wychowanków. Weroniko, Krzysiu, dziękujemy!
Dzień Misia i płazy w szkole
24 listopada w naszej szkole miał miejsce Dzień Misia. Zabranie maskotki do szkoły zwalniało z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek, więc uczniowie bardzo licznie wzięli udział w akcji, a szkoła roiła się od różnego rodzaju pluszaków.
Tego samego dnia uczestniczyliśmy też w spotkaniu z płazami. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć rzekotki, ropuchę agę, kumaka, traszkę ogoniastą, salamandrę, a także szkielet ropuchy. Duże wrażenie wywarła na nas również prelekcja pana Karola - opiekuna zwierząt - o zwyczajach i rodzajach płazów. Wysłuchaliśmy także odgłosów wydawanych przez poszczególne gatunki żab i ropuch.
Piątkowy dzień w szkole zakończyliśmy w bardzo interesujący i miły sposób. Oby takich „żywych lekcji” było jak najwięcej!
Dobrosława Pawlak, II a
Potrzebna krew!!!
Adam Olejniczak, absolwent naszej szkoły (SP i Gimnazjum w Parzęczewie) walczy o życie!
Cierpi na zanik szpiku kostnego i ma słabą krzepliwość krwi.
Planujemy zorganizowanie zbiórki krwi na terenie naszej szkoły, jednak potrzebnych jest co najmniej 25 chętnych osób.
Oczywiście IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ. Osoby zainteresowane prosimy o zapisy do 10 grudnia, pod numerem naszej szkoły 42 718-60-91.
Akcja odbędzie się 20 grudnia od godziny 8:00.
NIE CZEKAJ! POMOC POTRZEBNA NATYCHMIAST!!!
Uczniowie SP w Parzęczewie
"Boże Narodzenie w poezji" - zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie!
Zadaniem uczestników jest napisanie jednego wiersza o tematyce świątecznej.
„Strofy o Ojczyźnie”
W sobotę 18.11.2017 r. w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbył się uroczysty jubileuszowy finał XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”, w którym (po wcześniejszych eliminacjach wojewódzkich w dn. 21.10.2017 r.) wzięło udział 58 recytatorów z całego kraju. Patronatem honorowym konkurs objęli: Wojewoda Łódzki – Z. Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego – W. Stępień oraz Prezydent Miasta Łodzi – H. Zdanowska. Miło nam poinformować o znaczących sukcesach parzęczewskich uczniów: w kategorii gimnazjum II miejsce zajęła W. Czwońda, III miejsce – W. Bień oraz wyróżnienie – K. Krawczuk. Do rywalizacji uczennice przygotowała pani W. Nowak. Gratulacje!
17 listopada miało miejsce uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Jesień w przyrodzie – czas zmian, czas różnorodności”, z organizowanego przez Centrum Zajęć PozaszkolnychNr 3 w Łodzi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. W kategorii klas 4 – 7 zgłosiło się 26 uczniów, a w kategorii II – III gimnazjum – 11 uczniów. Ogółem jury oceniało ponad 1000 zdjęć z całego kraju. Obrady były burzliwe, ale owocne. Werdykt zapadł i wyłoniono 30 laureatów. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły Jakub Staniewski z klasy III B gimnazjum, który w grupie wiekowej 15 lat i powyżej zajął 3 miejsce. Jakub odebrał cenną nagrodę rzeczową i dyplom. Zaproszeni goście mogli podziwiać talent młodych fotografów na galerii prac.
W październiku w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego. Uczniowie chętnie przyłączyli się do rywalizacji. W zawodach wzięło udział 34 uczniów, w tym 14 dziewcząt oraz 24 chłopców. Poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy z zaangażowanie walczyli do samego końca.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii dziewcząt:
I miejsce - Gałązka Aleksandra
II miejsce - Pawlak Justyna
III miejsce - Laszczyk Oliwia
W kategorii chłopców:
I miejsce- Seweryn Sztekmiller
II miejsce- Ściśliński Robert
III miejsce - Wawrzyniak Mateusz Krzysztof
Wszystkim zwycięzcą gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów także w innych dyscyplinach.
Agata Kołodziejczyk 3b
Szkolny turniej badmintona
Dn. 13.10.17 r. w naszej szkole na hali sportowej odbył się turniej badmintona. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów - wzięło w nim udział 32 chłopców i 24 dziewczyny. Do zawodów przygotowali ich nauczyciele w-fu - państwo Kurowscy. Zażarte zmagania trwały 2 godziny lekcyjne i trzymały w napięciu aż do samego końca.
Ostateczne wyniki turnieju prezentują się następująco:
W kategorii dziewcząt:
I miejsce - Anita Chmielecka
II miejsce - Kamila Krawczuk
III miejsce - Oliwia Cybulska,
W kategorii chłopców:
I miejsce - Jakub Kurowski
II miejsce - Seweryn Sztekmiller
III miejsce - Sas Kacper i Kuczera Wiktor
Wygrani otrzymali atrakcyjne nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dobrosława Pawlak, kl. II a
Zdjęcia: Kamila Krawczuk
Dnia 29 września 2017 roku siedmioro uczniów z klasy II B gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima z oddziałami gimnazjalnymi w Parzęczewie uczestniczyło w konferencji podsumowującej międzynarodowy projekt współpracy ,,Młodzieżowa Akademia Komunikacji”.
Rozpoczęła się ona koncertem Świebodzińskiej Orkiestry Dętej w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Następnie przedstawiono film, który był wynikiem udziału młodzieży w warsztatach dziennikarskich. W dużej mierze materiał nagrany był samodzielnie przez uczestników warsztatów.
Na zakończenie konferencji wszyscy udali się na obiad do pobliskiej restauracji "Tequila", by oficjalnie zakończyć podsumowanie projektu MAK. Nie obyło się bez ostatnich pożegnań naszych przyjaciół. Zostaliśmy również obdarowani drobnymi prezentami ze strony organizatorów.
A teraz kilka słów o samym przebiegu projektu.
10 maja 2017 roku, w siedzibie LGD „PRYM” w Parzęczewie dziewięć gimnazjów z najbliższej okolicy wzięło udział w spotkaniu związanym z aktywizacją dzieci i młodzieży i przygotowaniem do udziału w konkursie realizowanym w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Młodzieżowa Akademia Komunikacji”. Poprowadził je p. Tomasz Barszcz - redaktor naczelny gazety „Do Rzeczy”. W ramach projektu odbył się konkurs „Mam talent dziennikarski”. Jeden z uczniów naszej szkoły - Kacper Opas - uczeń klasy Ib gimnazjum, zajął w nim pierwsze miejsce. Dzięki czemu mógł wziąć udział w szesnastodniowym wyjeździe. W trakcie jego trwania odbywały się warsztaty prowadzone przez specjalistów z danej kategorii dziennikarstwa.
W wyjeździe brało udział 129 uczestników konkursu, w tym także grupa czeska. Rozpoczął się on 14 sierpnia 2017 roku. Pierwszym punktem wycieczki był Czaplinek. Przez pięć dni w ośrodku Kusy Dwór trwały warsztaty telewizyjne. Młodzież nagrała dwie debaty. Sami je prowadzili, brali udział, stali za kamerami i montowali materiał. Natomiast wieczorem mogli zrelaksować się przy ognisku i przy dźwiękach muzyki.
17 sierpnia 2017 roku młodzież spacerowała po Zamku Drahim. Następnie obóz przeniósł się do Czech. Przygotowano polsko-czeskie przedstawienie o Mieszku i Dobrawie. Czescy gospodarze przygotowali gry i zabawy na multimedialnym tle.
Ostatnim punktem projektu były warsztaty radiowe. Baza MAK była tym razem na terenie województwa lubuskiego w miejscowości Gryżyna. W pierwszym dniu warsztatów młodzież była w Zielonej Górze w stacji Radio Zachód i Radio Zielona Góra. Była to okazja do zapoznania się z kulisami pracy dziennikarzy radiowych i obejrzenia studia nagrań. Następnie uczestnicy udali się na krótką wizytę do Palmiarni i warsztatu dziennikarskiego w Gryżynie.
Wyjazd zakończył się 27 sierpnia 2017 roku.
Celem projektu było wzmacnianie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi. Przez szesnaście dni uczniowie bardzo się ze sobą zżyli. Podczas pierwszych godzin towarzyszyła im nieufność i dystans, ale już po krótkim czasie byli dla siebie, jak jedna rodzina.
Wszystkich zapraszamy do brania udziału w kolejnych projektach, które pojawią się już niebawem.
Justyna Pawlak i Kacper Opas
W czwartek 19 października 2017 roku został rozegrany Turniej Badmintona dla dzieci i młodzieży w Zgierzu. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Kamila Krawczuk, Anita Chmielecka, Jakub Kurowski, Seweryn Sztekmiller. Po ciężkich zmaganiach drużyna dziewcząt zajęła III miejsce, a chłopców I, dzięki czemu zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Bardzo gratulujemy naszym zawodnikom, a chłopcom życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim.
Anita Chmielecka III a
Powiat zgierski najlepszy w województwie
Informacja o ubezpieczeniu
W dniu 29 sierpnia 2017r. Rada Rodziców podjęła decyzję o grupowym ubezpieczeniu uczniów naszej szkoły w Firmie Ubezpieczeniowej AXA Bezpieczny – Wariant I.
Kwota składki wynosi 28 zł (kwota ubezpieczenia 12 000 zł) płatne u wychowawcy do 20 września 2017 r.
Istnieje możliwość wyboru innego wariantu ubezpieczenia ucznia lub wyboru innej firmy ubezpieczeniowej. Wówczas wszelkie formalności rodzic załatwia indywidualnie informując o tym fakcie wychowawcę. W poniższym załączniku zawarte są informacje o indywidualnym ubezpieczeniu.
Rozpoczęła się rekrutacja uczniów do projektu „Z małych Szkół w Wielki Świat – Rozwój kompetencji kluczowych w Szkole Podstawowej w Chociszewie i Gimnazjum w Parzęczewie”. Od września uczniowie klas VII oraz klasy gimnazjalne będą mieli możliwość skorzystać z dodatkowych zajęć, jakie prowadzone będą w ramach projektu. Będą to zarówno zajęcia rozwijające jak i dydaktyczno – wyrównawcze dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe z matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, rozwijających kompetencje cyfrowe (programowanie i grafika). Przewidziano również cykl zajęć pn. „Kuźnia talentów” zawierający elementy biologii, chemii, fizyki i geografii. Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze obejmują język polski, matematykę, informatykę oraz język angielski. Przewidziano również zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne z elementami arteterapii oraz spotkania z logopedą dla uczniów o specjalnych potrzebach. .
W ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, książki, gry edukacyjne i artykuły biurowe. Pracownia informatyczno – językowa zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Poza tym zostaną zakupione dwie tablice interaktywne z rzutnikiem krótkoogniskowym. Wielu nauczycieli podniesie swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych.
Łączna wartość zakupionych pomocy to ponad 400 tysięcy złotych, natomiast całkowita wartość projektu to 783.071,25 zł. Wkład własny Gminy Parzęczew to 54.859,10zł
Projekt realizowany będzie przez dwa lata, do lipca 2019r.
II miejsce w plebiscycie "Najfajniejsze szkoły w regionie łódzkim"
Orlikowa Liga Mistrzów
Dnia 31 maja w naszej szkole odbyły się powiatowe rozgrywki piłki siatkowej w „Orlikowej Lidze Mistrzów”. Podczas tego spotkania zmierzyły się ze sobą dwie drużyny- Zespół Szkół w Leśmierzu oraz w Parzęczewie w składzie: Filip Chróścikowski, Bartłomiej Janiszewski, Mateusz Wawrzyniak, Dominik Sęk, Krzysztof Sulima, Seweryn Sztekmiller, Jakub Kurowski, Dawid Sobczak, Kacper Sas, Maciej Domański.
Rozgrywki rozpoczęły się na 3 godzinie lekcyjnej. Kibice z zainteresowaniem śledzili przebieg meczu. Spotkaniu towarzyszyło ogrom emocji.
Obie drużyny zaprezentowały się znakomicie, lecz ostatecznie zwycięstwo odnieśli nasi uczniowie, wygrywając 3:0 w setach. Słowa uznania należą się również nauczycielom w-fu, którzy przygotowali uczniów do tych rozgrywek.
Pozostaje jedynie pogratulować wygranej i życzyć dalszych sukcesów.
Magdalena Niewiadomska, kl. IIB
Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia
Tak brzmiał temat przewodni międzyszkolnych konkursów zorganizowanych w maju przez ozorkowskie gimnazjum w ramach VIII edycji projektu edukacyjnego poświęconego życiu i twórczości polskiego Papieża. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy w kilku kategoriach:
recytacje:Weronika Czwońda z klasy IIb– I miejsce;
prace literackie: Jakub Marciniak z IIIa– III miejsce;
prace plastyczne: Wiktoria Stróżczyk z klasy Ia – I miejsce oraz Dobrosława Pawlak, także z klasy Ia – III miejsce.
Uczennice do konkursu przygotowały p. W. Nowak i M. Antosik. Gratulujemy i dziękujemy gimnazjalistom za ogromne zaangażowanie.
Sprawozdanie z trzydniowej wycieczki do Załęcza Wielkiego
Dnia 22.05.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum wybrali wraz z opiekunami do malowniczego ośrodka wypoczynkowego „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Była to trzydniowa wycieczka zorganizowana w ramach ekologicznego projektu edukacyjnego,,Ruszam w teren szlakiem łódzkiej natury-edukacja ekologiczna dla uczniów gimnazjum w Parzęczewie .Edukacja w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2016/2017”, dofinansowanego z WFOŚiGW.
Harmonogram wycieczki nie pozwolił nam się nudzić, tym bardziej, że pogoda była wyjątkowo piękna. Przyznać trzeba, że bardzo ciekawe i nietypowe okazały się zajęcia nad Wartą, podczas których badaliśmy strukturę wody i poznawaliśmy jej nieśmiałych mieszkańców. Jedną z atrakcji było również wyszukiwanie mezozoicznych pozostałości w pobliskim kamieniołomie, leżącym Załęczańskim Parku Krajobrazowym (pn. dydaktyczna ścieżka ekologiczna „Wielki Łuk Warty”). Każdy mógł zabrać ze sobą znalezioną pamiątkę.
Te dni spędzaliśmy bardzo aktywnie – organizowaliśmy rozrywki w piłkę nożną, siatkówkę oraz piesze wędrówki po okolicy. Braliśmy także udział w biegu na orientację, który to dostarczył nam niezapomnianych emocji i przeżyć. Zadaniem każdego uczestnika było znalezienie 6 punktów na terenie ośrodka, odpowiednio oznaczonych na mapie. Najlepszym w biegu na orientację w kategorii chłopców okazał się Dawid Jabłoński, a w kategorii dziewcząt Justyna Pawlak.
Wieczorem ostatniego dnia w jakże miłej atmosferze spotkaliśmy się przy ognisku. Towarzyszyły nam rytmy ulubionej muzyki muzyki. To za jej sprawa ruszyliśmy do tańca.
Ostatniego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Przykro było nam opuszczać malowniczo położony ośrodek szkoleniowo-dydaktyczny.
Myślę, że wszystkim uczestnikom wycieczki na długo zapadnie w pamięci ten czas bez komórki i Internetu (tak, tak, to możliwe!). Aż żal było wracać.
Naszym opiekunom: p. M. Antosik, p. W. Nowak, p. A. Nawrockiemu i p. P. Kurowskiemu bardzo dziękujemy!
K. Bauman, T. Zamolski
Konkurs ,,Języki (nie)obce”
W miniony piątek (26.05.2017r) w ramach akcji Drzwi Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie odbył się finał konkursu dla gimnazjalistów ,,Języki (nie)obce”. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Zgierskiego. Do finału zakwalifikowały się cztery trzyosobowe drużyny z okolicznych szkół (Ozorków, Solca Wielka, Słowik, Parzęczew). W ostatecznej rozgrywce uczniowie reprezentujący Gimnazjum w Parzęczewie: Weronika Czwońda, Agata Kołodziejczyk, Dawid Wymysłowski zajęli pierwsze miejsce. Nasi gimnazjaliści wyróżnili się ogromną wiedzą zarówno kulturoznawczą jak i językową oraz mocnym wsparciem ze strony publiczności, przybyłej również z naszego gimnazjum. Była to czteroosobowa ,,ekipa wspierająca” w skład której wchodziły: Alicja Seweryńska, Patrycja Czerwińska, Paulina Cybulska oraz Maja Ciemieniewska. Uczniowie Ci, zagrzewali naszych reprezentantów do walki, jak się okazało bardzo skutecznie. Zwyciężylismy! Gratulujemy!
Magdalena Szewczyk
Wyjazd do Widzewa...
Dnia 23.05.17r. uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach otwartych z zakresu preorientacji zawodowej, zorganizowanych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w przygotowanych warsztatach. Piekliśmy muffiny, braliśmy udział w pokazie użytkowania maszyn i ciągników rolniczych oraz zajęciach z p. A. Kępką, która przybliżyła gimnazjalistom tematy związane z ekonomią oraz odpowiedzialnym zarządzaniem pieniędzmi. Lekcjom otwartym towarzyszyła krótka wycieczka po terenach szkoły- warsztatach, internacie oraz parku. Tak forma zajęć oraz prezentacji szkoły zdecydowanie przypadła młodzieży do gustu.
Martyna Kujszczyk klasa IIIb
Wycieczka do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie jest jednym z działań realizowanego w naszej szkole programu z preorientacji zawodowej pt. „PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie”.
Izabella Kudelska - pedagog szkolny
Spalski Park Narodowy
Dnia 9 maja odbyła się wycieczka w okolice miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Na początku odwiedziliśmy Spałę, w której spacerowaliśmy po rezerwacie przyrody, leżącym nad rzeką Pilicą. Mogliśmy poznać historię tamtejszego miejsca i zobaczyć wspaniałe krajobrazy. Następnie pojechaliśmy do bunkrów, z czasów II Wojny Światowej. Zobaczyliśmy przedmioty, których używali np. broń, samochody. Dzięki temu mogliśmy wrócić do tamtych czasów i poczuć się jak jeden z żołnierzy. Dalej udaliśmy się do Inowłodza, gdzie znajduje się kościół zbudowany w stylu romańskim oraz punkt widokowy na całe miasto, ukazujący piękno tamtejszych regionów. Naszym kolejnym celem było muzeum rzeki Pilicy, w którym mogliśmy poznać różnego rodzaju młyny funkcjonujące tam przed laty oraz pojazdy pancerne niemieckiej armii. Ostatnim przystankiem naszej wycieczki były podziemia, w których kiedyś wydobywany był piaskowiec. Poznaliśmy też sposób tworzenia szkła, co okazało się być bardzo ciekawe.
W tym dniu nie brakowało przygód. Mogliśmy zbliżyć się do natury i poznać historię województwa łódzkiego oraz Polski. Odwiedziliśmy przeróżne miejsca, które pozostaną na długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.
Agata Kołodziejczyk klasa IIb
Kamila Krawczuk IIa
Odsłony: 15012