Starsze wpisy

Spis treści

Dnia 21 grudnia 2017 roku na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie odbył  finał konkursu wiedzy o gminie Parzęczew i parafii WNMP w Parzęczewie. Konkurs był jednym z elementów obchodów 600- lecia parafii, w które włączyła się nasza szkoła. W czasie konkursu przedstawiona została również scenka, obrazująca historię skarbu powstańczego. W rolę głównych postaci wcielili się Weronika Czwońda, Adrian Pajor i Jakub Michalak. Wydarzenia te stanowią bardzo ważny element naszej historii, szczególnie związanej z parzęczewską świątynią. Oprawę muzyczną zapewnił występ Wiktorii Bień. Całość konkursu poprowadziła Kamila Krawczuk.

 

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 47 uczniów naszej szkoły. Wszyscy musieli zmierzyć się z testem składającym się z 38  pytań otwartych. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, 15 –tu najlepszych zostało nagrodzonych. Do ścisłego finału dostało się pięciu uczniów. Byli to: Paulina Cybulska klasa IIIb, Justyna Pawlak IIb – uczennice te uzyskały maksymalną liczbę punktów – 38 pkt., Klaudia Przeradzka straciła zaledwie jeden punkt i uzyskała 37pkt/ 38pkt oraz dwie uczennice Dobrosława Pawlak i Katarzyna Sokolnicka uzyskały po 36pkt/ 38 pkt.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem ks. Proboszcza Jerzego Serwika, Wójta Ryszarda Nowakowskiego oraz Dyrektora naszej szkoły - Agnieszki Graczyk.

 

Nagrody ufundowane zostały przez ks. Jerzego Serwika oraz Wójta Ryszarda Nowakowskiego.

 

I miejsce – Paulina Cybulska IIIb  - nagroda w wysokości 300 złotych

 

II miejsce – Katarzyna Sokolnicka VIIb – nagroda w wysokości 200 złotych

 

III miejsce – Dobrosława Pawlak IIa – nagroda w wysokości 100 złotych

 

Wyróżnienia w wysokości 50 złotych otrzymali:

 

Klaudia Przeradzka IIIb, Justyna Pawlak IIb, Paulina Przeradzka IIb

 

Filip Zientalski IIIa, Krzysztof Szostek IIIb, Alicja Czaplińska IIa

 

Zuzanna Michałowska IIa, Ewelina Górecka IIIa, Alicja Seweryńska IIIb

 

Magdalena Niewiadomska IIIb, Weronika Grzelak VIIb, Klaudia Dąbek IIb

 

GRATULUJEMY  NASZYM  ZWYCIĘZCOM A SPONSOROM DZIĘKUJEMY.

 

Małgorzata  Rakowska



 

Dnia 05.12.2017r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Kolęd  i Pastorałek- półfinał. Przesłuchania miały miejsce w Łodzi przy ul.Pomorskiej i trwały 2 dni, ze względu na dużą liczbę kandydatów. Naszą  Szkołę Podstawową im. J. Tuwima w Parzęczewie  reprezentowali: Wiktoria Bień w kategorii- solistka oraz Maciej Suligowski, Filip Zientalski i Robert Ściśliński- w kategorii zespół. Nasza uczennica, Wiktoria Bień przeszła do etapu finałowego, który miał miejsce dziś, w niedzielę przedświąteczną 17.12.2017r. Wiktoria pokonała  wszystkich  finalistów i zajęła I miejsce!!! Gratulujemy!!! Jesteśmy  bardzo  dumni!!!


 

Szkolny Konkurs Literacki  „Boże Narodzenie w poezji” – wyniki

 

 

 

Wiersze uczniów oceniało Jury w składzie: p. Małgorzata Śmiałek, p. Beata Sylwestrzak

 

i p. Agnieszka Wiśniewska-Rojek.

 

 

 

 

W kategorii pierwszej (klasy I-III szkoły podstawowej):

 

I miejsce Alicja Matuszkiewicz z Ia – wiersz „Urodziny”

 

II miejsca nie przyznano

 

III miejsce Milena Zimoch z IIIa – wiersz „Gwiazdka”

 

Wyróżnienia: Maja Maciejewska z IIIa – wiersz „Magiczny wieczór” i Natalia Oleska z IIIa

 

– „Istota Bożego Narodzenia”

 

 

 

 

W kategorii drugiej (klasy IV - VI szkoły podstawowej):

 

I miejsce Milena Chmielecka z IVc – wiersz „Boże Narodzenie”

 

II miejsca nie przyznano

 

III miejsce Konstancja Kisser z Vb – wiersz „Magiczne pudełko”

 

Wyróżnienia: Sebastian Kowalczyk z IVc – wiersz „Na Wigilię”, Paweł Kozowicz z IVc – wiersz rozpoczynający się od słów: „Jak tu pięknie…” i Laura Jakusik z IVc – „Wyczekiwane święta”

 

 

 

 

W kategorii trzeciej (klasa VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum):

 

I miejsca: Weronika Czwońda z klasy IIIb  – wiersz „Początek” i Zuzanna Michałowska z IIa

 

– „Święta z uśmiechem”

 

II miejsca: Alicja Czaplińska z klasy IIa – wiersz „Sens świąt” i Alicja Seweryńska z IIIb

 

– „Z nadzieją w sercu”

 

III miejsca: Agata Kołodziejczyk z klasy IIIb – wiersz „Spotkanie” i Anita Chmielecka z IIIa

 

– „Wigilijny wieczór”

 

 

 

Gratulacje!

 

 

Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez firmę Magnum Service Kamil Jabłoński z Ozorkowa i Delikatesy Centrum Parzęczew. Serdecznie dziękujemy!


 

Dnia 9 grudnia 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie (klasy gimnazjalne) wraz z siódemką absolwentów pod opieką p.Katarzyny Zatorskiej-Pacel uczestniczyli w XIII Rajdzie Mikołajkowym, który jak co roku miał miejsce w Łęczycy. Wyruszyliśmy chwilę po godzinie 9:00 poruszając się ulicami miasta. Charakterystycznym elementem tego rajdu są mikołajkowe przebrania, trąbki, grzechotki, bębenki, głośniki i inne atrybuty, którymi tego ranka urządziliśmy pobudkę mieszkańcom Łęczycy. Świetna zabawa i rozbrzmiewająca w tle muzyka świąteczna sprzyjała naszym uśmiechom i wspaniałej atmosferze. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko przechodniów i mieszkańców miasta, ale również uczestników, gdyż tego roku pobiliśmy rekord ilości osób, który osiągnął ponad półtora tysiąca. Miejscem rozpoczęcia, jak i zakończenia był Ratusz Miejski na Placu Tadeusza Kościuszki. Organizatorzy, jak co roku zadbali o to, aby każdy z uczestników na koniec otrzymał symboliczny buton, a także paczkę ze słodkościami. Część osób z naszej grupy została dzisiaj podwójnie wynagrodzona, a mianowicie otrzymaliśmy również odznaki „Najaktywniejszego Turysty 2017”. Rajd był jak najbardziej udany, a czas jak zawsze mile spożytkowany w świetnym towarzystwie.

Dziękujemy sponsorowi słodyczy Urzędowi Gminy w Parzęczewie          
Absolwenci


 

Dnia 14.12.2017 r. do naszej szkoły przyjechał doradca zawodowy - p. Piotr Łoś z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi, który w klasie IIIa gimnazjum przeprowadził warsztaty, mające pomóc wybrać uczniom ścieżkę zawodową.

 

Na wstępie każdy z uczestników otrzymał graficzną tabelę emocji, z której mieliśmy wybrać swój aktualny nastrój. Następne zadanie było podzielone na 3 części: test "Karta zainteresowań do profilu kształcenia", na którym zaznaczaliśmy stopień swoich zainteresowań z każdej dziedziny, przenosiliśmy wyniki do tabeli, analizowaliśmy je i odczytywaliśmy pasujące zawody. Prowadzący każdemu z osobna służył dobrą radą. Ku naszemu zdziwieniu wyniki niektórych osób okazały się sprzeczne z dotychczasowymi planami.

 

Uważamy, że to spotkanie poszerzyło nasze horyzonty i skłoniło do refleksji nad dalszym  życiem.

 

 

Uczennice klasy IIIa gimnazjum

Katarzyna Maślińska i Wiktoria Bień



 

Listopad był dotychczas najbardziej sportowym miesiącem w obecnym roku szkolnym w naszej szkole. We wtorek, 21.09 zakończyły się między klasowe zawody w unihokeja.

 

Wyniki kształtują się następująco:

 

Wśród dziewcząt:

 

I miejsce – klasa IIIb

 

II miejsce – IIIa

 

III miejsce – IIb

 

IV miejsce – IIa

 

Wśród chłopców:

 

I miejsce – IIa

 

II miejsce – IIIb

 

III miejsce – IIIa

 

IV miejsce – IIb

 

W dniach 27 i 28 listopada reprezentacje dziewcząt i chłopców z naszego gimnazjum wyruszyły na Powiatowe Zawody Unihokeja, które odbyły się na hali sportowej MOSiR w Zgierzu. W pierwszym dniu nasze reprezentantki stanęły na wysokości zadania, zajmując       I miejsce na podium. Natomiast 28 listopada chłopcy wywalczyli drugie miejsce. Dziewczęta kwalifikując się do kolejnego etapu, zajęły 4 grudnia w Uniejowie drugie miejsce.

 

Gratulujemy naszym kolegom i koleżankom. Życzymy dalszych sukcesów.

Weronika Gałązka, Dominika Czerwińska IIIb

 


 

Krzysztof Szostek laureatem ogólnopolskiego konkursu

 

„Los zawsze daje drugą szansę” – taki był motyw przewodni VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na najpiękniejszy list napisany odręcznie, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu pod patronatem Stowarzyszenia Literatów Polskich. Uczniowie klasy IIIb oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie: Weronika Czwońda i Krzysztof Szostek zdecydowali się przystąpić do tych ogólnopolskich rywalizacji i pod okiem polonistki p. W. Nowak przygotowali oryginalne i dojrzałe merytorycznie odręcznie pisane listy.

 

 

Na konkurs wpłynęło 705 prac z całego kraju. W skład Komisji Konkursowej weszli polscy literaci: Katarzyna Chabowska, Rafał Podraza i Róża Czerniawska-Karcz (autorka tomików poetyckich: „Jak słońce na kroplach”, „Po prostu wiersze”, „Makijaż jesienny”, „Osiodłać Pegaza”). Jury przyznało wyróżnienie dla Krzysztofa Szostka, który napisał list do Ludzkości i jako łaskawy Los apelował o mądrość, miłosierdzie oraz pokój na świecie.  Krzysztof za swoją pracę otrzymał dyplom i nagrodę,  a my – dorośli – jesteśmy dumni, że mamy takich zdolnych i ambitnych wychowanków. Weroniko, Krzysiu, dziękujemy!

 


 

Dzień Misia i płazy w szkole

 

24 listopada w naszej szkole miał miejsce Dzień Misia. Zabranie maskotki do szkoły zwalniało z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek, więc uczniowie bardzo licznie wzięli udział w akcji, a szkoła roiła się od różnego rodzaju pluszaków.

 

Tego samego dnia uczestniczyliśmy też w spotkaniu z płazami. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć rzekotki, ropuchę agę, kumaka, traszkę ogoniastą, salamandrę, a także szkielet ropuchy. Duże wrażenie wywarła na nas również prelekcja pana Karola - opiekuna zwierząt - o zwyczajach i rodzajach płazów. Wysłuchaliśmy także odgłosów wydawanych przez poszczególne gatunki żab i ropuch.

 

Piątkowy dzień w szkole zakończyliśmy w bardzo interesujący i miły sposób. Oby takich „żywych lekcji” było jak najwięcej!

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak, II a

 

 

 

 

 


 

Potrzebna krew!!!

 

Adam Olejniczak, absolwent naszej szkoły (SP i Gimnazjum w Parzęczewie) walczy o życie!

Cierpi na zanik szpiku kostnego i ma słabą krzepliwość krwi.

Planujemy zorganizowanie zbiórki krwi na terenie naszej szkoły, jednak potrzebnych jest co najmniej 25 chętnych osób.

Oczywiście IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ. Osoby zainteresowane prosimy o zapisy do 10 grudnia, pod numerem naszej szkoły 42 718-60-91.

Akcja odbędzie się 20 grudnia od godziny 8:00.

NIE CZEKAJ! POMOC POTRZEBNA NATYCHMIAST!!!

 

 

 

Uczniowie SP w Parzęczewie


 

"Boże Narodzenie w poezji" - zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie!

Zadaniem uczestników jest napisanie jednego wiersza o tematyce świątecznej.

 

Regulamin

 


 

„Strofy o Ojczyźnie”

 

W sobotę 18.11.2017 r. w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbył się uroczysty jubileuszowy finał XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”, w którym (po wcześniejszych eliminacjach wojewódzkich w dn. 21.10.2017 r.) wzięło udział 58 recytatorów z całego kraju. Patronatem honorowym konkurs objęli: Wojewoda Łódzki – Z. Rau, Marszałek  Województwa Łódzkiego – W. Stępień oraz Prezydent Miasta Łodzi – H. Zdanowska. Miło nam poinformować o znaczących sukcesach parzęczewskich uczniów: w kategorii gimnazjum II miejsce zajęła W. Czwońda, III miejsce – W. Bień oraz wyróżnienie – K. Krawczuk. Do rywalizacji uczennice przygotowała pani W. Nowak. Gratulacje!

 


 

17 listopada miało miejsce uroczyste podsumowanie  Ogólnopolskiego Konkursu  Fotograficznego „Jesień w przyrodzie – czas zmian, czas różnorodności”, z organizowanego przez Centrum Zajęć PozaszkolnychNr 3 w Łodzi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. W kategorii klas 4 – 7 zgłosiło się 26 uczniów, a w kategorii II – III gimnazjum – 11 uczniów. Ogółem jury oceniało  ponad 1000 zdjęć z całego kraju. Obrady były burzliwe, ale owocne. Werdykt zapadł i wyłoniono 30 laureatów. Wśród nagrodzonych znalazł się  uczeń naszej szkoły Jakub Staniewski z klasy III B gimnazjum, który w grupie wiekowej 15 lat i powyżej zajął 3 miejsce. Jakub odebrał cenną nagrodę rzeczową i dyplom. Zaproszeni goście  mogli podziwiać talent młodych fotografów na galerii prac.

 

 


 

W październiku w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego. Uczniowie chętnie przyłączyli się do rywalizacji. W zawodach wzięło udział 34 uczniów, w tym 14 dziewcząt oraz 24 chłopców. Poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy z zaangażowanie walczyli do samego końca.

 

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

 

 

W kategorii dziewcząt:

 

I miejsce - Gałązka Aleksandra

 

II miejsce - Pawlak Justyna

 

III miejsce - Laszczyk Oliwia

 

 

 

 

W kategorii chłopców:

 

I miejsce- Seweryn Sztekmiller

 

II miejsce- Ściśliński Robert

 

III miejsce - Wawrzyniak Mateusz Krzysztof

 

 

Wszystkim zwycięzcą gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów także w innych dyscyplinach.

 

 

 

Agata Kołodziejczyk 3b



 

Szkolny turniej badmintona

 

Dn. 13.10.17 r. w naszej szkole na hali sportowej odbył się turniej badmintona. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów - wzięło w nim udział 32 chłopców i 24 dziewczyny. Do zawodów przygotowali ich nauczyciele w-fu - państwo Kurowscy. Zażarte zmagania trwały 2 godziny lekcyjne i trzymały w napięciu aż do samego końca.

 

Ostateczne wyniki turnieju prezentują się następująco:

 

W kategorii dziewcząt:

 

I miejsce - Anita Chmielecka

 

II miejsce - Kamila Krawczuk

 

III miejsce - Oliwia Cybulska,

 

 

W kategorii chłopców:

 

I miejsce - Jakub Kurowski

 

II miejsce - Seweryn Sztekmiller

 

III miejsce - Sas Kacper i Kuczera Wiktor

 

Wygrani otrzymali atrakcyjne nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dobrosława Pawlak, kl. II a


Zdjęcia: Kamila Krawczuk


 

Dnia 29 września 2017 roku siedmioro uczniów z klasy II B gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima  z oddziałami gimnazjalnymi  w Parzęczewie uczestniczyło w konferencji podsumowującej międzynarodowy projekt współpracy ,,Młodzieżowa Akademia Komunikacji”.

 

Rozpoczęła się ona koncertem Świebodzińskiej Orkiestry Dętej w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Następnie przedstawiono film, który był wynikiem udziału młodzieży w warsztatach dziennikarskich. W dużej mierze materiał nagrany był samodzielnie przez uczestników warsztatów.

 

Na zakończenie konferencji wszyscy udali się na obiad do pobliskiej restauracji "Tequila", by oficjalnie zakończyć podsumowanie projektu MAK. Nie obyło się bez ostatnich pożegnań naszych przyjaciół. Zostaliśmy również obdarowani drobnymi prezentami ze strony organizatorów.
A teraz kilka słów o samym przebiegu projektu.

 

10 maja 2017 roku, w siedzibie LGD „PRYM” w Parzęczewie dziewięć gimnazjów z najbliższej okolicy wzięło udział w spotkaniu związanym z aktywizacją dzieci i młodzieży i przygotowaniem do udziału w konkursie realizowanym w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Młodzieżowa Akademia Komunikacji”. Poprowadził je p. Tomasz Barszcz - redaktor naczelny gazety „Do Rzeczy”. W ramach projektu odbył się konkurs „Mam talent dziennikarski”. Jeden z uczniów naszej szkoły - Kacper Opas - uczeń klasy Ib gimnazjum, zajął w nim pierwsze miejsce. Dzięki czemu mógł wziąć udział w szesnastodniowym  wyjeździe. W trakcie jego trwania odbywały się warsztaty prowadzone przez specjalistów z danej kategorii dziennikarstwa.

 

W wyjeździe brało udział 129 uczestników konkursu, w tym także grupa czeska. Rozpoczął się on 14 sierpnia 2017 roku. Pierwszym punktem wycieczki był Czaplinek. Przez pięć dni w ośrodku Kusy Dwór trwały warsztaty telewizyjne. Młodzież nagrała dwie debaty. Sami je prowadzili, brali udział, stali za kamerami i montowali materiał. Natomiast wieczorem mogli zrelaksować się przy ognisku i przy dźwiękach muzyki.

 

17 sierpnia 2017 roku młodzież spacerowała po Zamku Drahim. Następnie obóz przeniósł się do Czech. Przygotowano polsko-czeskie przedstawienie o Mieszku i Dobrawie. Czescy gospodarze przygotowali gry i zabawy na multimedialnym tle.

 

Ostatnim punktem projektu były warsztaty radiowe. Baza MAK była tym razem na terenie województwa lubuskiego w miejscowości Gryżyna. W pierwszym dniu warsztatów młodzież była w Zielonej Górze w stacji Radio Zachód i Radio Zielona Góra. Była to okazja do zapoznania się z kulisami pracy dziennikarzy radiowych i obejrzenia studia nagrań. Następnie uczestnicy udali się na krótką wizytę do Palmiarni i warsztatu dziennikarskiego w Gryżynie.

 

Wyjazd zakończył się 27 sierpnia 2017 roku.

 

Celem projektu było wzmacnianie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi. Przez szesnaście dni uczniowie bardzo się ze sobą zżyli. Podczas pierwszych godzin towarzyszyła im nieufność i dystans, ale już po krótkim czasie byli dla siebie, jak jedna rodzina.

 

Wszystkich zapraszamy do brania udziału w kolejnych projektach, które pojawią się już niebawem.

 

Justyna Pawlak i Kacper Opas



 

W czwartek 19 października 2017 roku został rozegrany Turniej Badmintona dla dzieci i młodzieży w Zgierzu. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Kamila Krawczuk, Anita Chmielecka, Jakub Kurowski, Seweryn Sztekmiller. Po ciężkich zmaganiach drużyna dziewcząt zajęła III miejsce, a chłopców I, dzięki czemu zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Bardzo gratulujemy naszym zawodnikom, a chłopcom życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim.

 

Anita Chmielecka III a



 

Powiat zgierski najlepszy w województwie


 

 

 

 

 


 

Informacja o ubezpieczeniu
W dniu 29 sierpnia 2017r. Rada Rodziców podjęła decyzję o grupowym ubezpieczeniu uczniów naszej szkoły w Firmie Ubezpieczeniowej AXA Bezpieczny – Wariant I.
Kwota składki wynosi 28 zł (kwota ubezpieczenia 12 000 zł) płatne u wychowawcy do 20 września 2017 r.
Istnieje możliwość wyboru innego wariantu ubezpieczenia ucznia lub wyboru innej firmy ubezpieczeniowej. Wówczas wszelkie formalności rodzic załatwia indywidualnie informując o tym fakcie wychowawcę. W poniższym załączniku zawarte są informacje o indywidualnym ubezpieczeniu.


Załącznik


 

Rozpoczęła się rekrutacja uczniów do projektu „Z małych Szkół w Wielki Świat – Rozwój kompetencji kluczowych w Szkole Podstawowej w Chociszewie i Gimnazjum w Parzęczewie”. Od września uczniowie klas VII oraz klasy gimnazjalne będą mieli możliwość skorzystać z dodatkowych zajęć, jakie prowadzone będą w ramach projektu. Będą to zarówno zajęcia rozwijające jak i dydaktyczno – wyrównawcze dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.                                         
Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe z matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, rozwijających kompetencje cyfrowe (programowanie i grafika). Przewidziano również cykl zajęć pn. „Kuźnia talentów” zawierający elementy biologii, chemii, fizyki i geografii. Zajęcia dydaktyczno -                                                                                                                                                                          wyrównawcze obejmują język polski, matematykę, informatykę oraz język angielski. Przewidziano również zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne z elementami arteterapii oraz spotkania z logopedą dla uczniów o specjalnych potrzebach.                 .
W ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, książki, gry edukacyjne i artykuły biurowe.  Pracownia informatyczno – językowa zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Poza tym zostaną zakupione dwie tablice interaktywne z rzutnikiem krótkoogniskowym. Wielu nauczycieli podniesie swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych.

 

Łączna wartość zakupionych pomocy to ponad 400 tysięcy złotych, natomiast całkowita wartość projektu to 783.071,25 zł. Wkład własny Gminy Parzęczew to 54.859,10zł
Projekt realizowany będzie przez dwa lata, do lipca 2019r.


 

II miejsce w plebiscycie "Najfajniejsze szkoły w regionie łódzkim"



 

Orlikowa Liga Mistrzów

 

Dnia 31 maja w naszej szkole odbyły się powiatowe rozgrywki piłki siatkowej w „Orlikowej Lidze Mistrzów”. Podczas tego spotkania zmierzyły się ze sobą dwie drużyny- Zespół Szkół w Leśmierzu oraz w Parzęczewie w składzie: Filip Chróścikowski, Bartłomiej Janiszewski, Mateusz Wawrzyniak, Dominik Sęk, Krzysztof Sulima, Seweryn Sztekmiller, Jakub Kurowski, Dawid Sobczak, Kacper Sas, Maciej Domański.

 

Rozgrywki rozpoczęły się na 3 godzinie lekcyjnej. Kibice z zainteresowaniem śledzili przebieg meczu. Spotkaniu towarzyszyło ogrom emocji.

 

Obie drużyny zaprezentowały się znakomicie, lecz ostatecznie zwycięstwo odnieśli nasi uczniowie, wygrywając 3:0 w setach. Słowa uznania należą się również nauczycielom w-fu, którzy przygotowali uczniów do tych rozgrywek.

 

Pozostaje jedynie pogratulować wygranej i życzyć dalszych sukcesów.

 

Magdalena Niewiadomska, kl. IIB


 


 

Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia

 

Tak brzmiał temat przewodni międzyszkolnych konkursów zorganizowanych w maju przez ozorkowskie gimnazjum w ramach VIII edycji projektu edukacyjnego poświęconego życiu i twórczości polskiego Papieża. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy w kilku kategoriach:

 

recytacje:Weronika Czwońda z klasy IIb– I miejsce;

 

prace literackie: Jakub Marciniak z IIIa– III miejsce;

 

prace plastyczne: Wiktoria Stróżczyk z klasy Ia – I miejsce oraz Dobrosława Pawlak, także z klasy Ia – III miejsce.

Uczennice do konkursu przygotowały p. W. Nowak i M. Antosik. Gratulujemy i dziękujemy gimnazjalistom za ogromne zaangażowanie.

 


 

Sprawozdanie z trzydniowej wycieczki do Załęcza Wielkiego

 

 

Dnia 22.05.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum wybrali wraz z opiekunami do malowniczego ośrodka wypoczynkowego „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Była to trzydniowa wycieczka zorganizowana w ramach ekologicznego projektu edukacyjnego,,Ruszam w teren szlakiem łódzkiej natury-edukacja ekologiczna dla uczniów gimnazjum w Parzęczewie .Edukacja w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2016/2017”, dofinansowanego z WFOŚiGW.

 

 

Harmonogram wycieczki nie pozwolił nam się nudzić, tym bardziej, że pogoda była wyjątkowo piękna. Przyznać trzeba, że bardzo ciekawe i nietypowe okazały się zajęcia nad Wartą, podczas których badaliśmy strukturę wody i poznawaliśmy jej nieśmiałych mieszkańców. Jedną z atrakcji było również wyszukiwanie mezozoicznych pozostałości w pobliskim kamieniołomie, leżącym Załęczańskim Parku Krajobrazowym (pn. dydaktyczna ścieżka ekologiczna „Wielki Łuk Warty”). Każdy mógł zabrać ze sobą znalezioną pamiątkę.

 

 

Te dni spędzaliśmy bardzo aktywnie – organizowaliśmy rozrywki w piłkę nożną, siatkówkę  oraz piesze wędrówki po okolicy. Braliśmy także udział w biegu na orientację, który to dostarczył nam niezapomnianych emocji i przeżyć. Zadaniem każdego uczestnika  było znalezienie 6 punktów na terenie ośrodka, odpowiednio oznaczonych na mapie.  Najlepszym   w biegu na orientację w kategorii chłopców okazał się  Dawid Jabłoński, a w kategorii dziewcząt Justyna Pawlak.

 

 

Wieczorem ostatniego dnia w jakże miłej atmosferze spotkaliśmy się przy ognisku. Towarzyszyły nam rytmy ulubionej muzyki muzyki. To za jej sprawa ruszyliśmy do tańca.

 

Ostatniego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Przykro było nam opuszczać malowniczo położony ośrodek szkoleniowo-dydaktyczny.

 

 

Myślę, że wszystkim uczestnikom wycieczki na długo zapadnie w pamięci ten czas bez komórki i Internetu (tak, tak, to możliwe!). Aż żal było wracać.

 

 

Naszym opiekunom: p. M. Antosik, p. W. Nowak, p. A. Nawrockiemu i p. P. Kurowskiemu bardzo dziękujemy!

 

 

 

 

K. Bauman, T. Zamolski

 

 


 

Konkurs ,,Języki (nie)obce”

 

W miniony piątek (26.05.2017r) w ramach akcji Drzwi Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie odbył się finał konkursu dla gimnazjalistów ,,Języki (nie)obce”. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Zgierskiego. Do finału zakwalifikowały się cztery trzyosobowe drużyny z okolicznych szkół (Ozorków, Solca Wielka, Słowik, Parzęczew). W ostatecznej rozgrywce uczniowie reprezentujący Gimnazjum w Parzęczewie: Weronika Czwońda, Agata Kołodziejczyk, Dawid Wymysłowski zajęli pierwsze miejsce. Nasi gimnazjaliści wyróżnili się ogromną wiedzą zarówno kulturoznawczą jak i językową oraz mocnym wsparciem ze strony publiczności, przybyłej również z naszego gimnazjum. Była to czteroosobowa ,,ekipa wspierająca” w skład której wchodziły: Alicja Seweryńska, Patrycja Czerwińska, Paulina Cybulska oraz Maja Ciemieniewska. Uczniowie Ci, zagrzewali naszych reprezentantów do walki, jak się okazało bardzo skutecznie. Zwyciężylismy! Gratulujemy!

 

 

 

 

Magdalena Szewczyk



 

Wyjazd do Widzewa...

 

 

 

Dnia 23.05.17r. uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach otwartych z zakresu preorientacji zawodowej, zorganizowanych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w przygotowanych warsztatach. Piekliśmy muffiny, braliśmy udział w pokazie użytkowania maszyn i ciągników rolniczych oraz zajęciach z p. A. Kępką, która przybliżyła gimnazjalistom tematy związane z ekonomią oraz odpowiedzialnym zarządzaniem pieniędzmi. Lekcjom otwartym towarzyszyła krótka wycieczka po terenach szkoły- warsztatach, internacie oraz parku. Tak forma zajęć oraz prezentacji szkoły zdecydowanie  przypadła młodzieży do gustu.

 

 

 

 

Martyna Kujszczyk klasa IIIb

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie jest jednym z działań realizowanego w  naszej szkole programu z preorientacji zawodowej pt. „PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie”.

 

 

 

 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny

 


 

Spalski Park Narodowy

 

 

 

Dnia 9 maja odbyła się wycieczka w okolice miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Na początku odwiedziliśmy Spałę, w której spacerowaliśmy po rezerwacie przyrody, leżącym nad rzeką Pilicą. Mogliśmy poznać historię tamtejszego miejsca i zobaczyć wspaniałe krajobrazy. Następnie pojechaliśmy do bunkrów, z czasów II Wojny Światowej. Zobaczyliśmy przedmioty, których używali np. broń, samochody. Dzięki temu mogliśmy wrócić do tamtych czasów i poczuć się jak jeden z żołnierzy. Dalej udaliśmy się do  Inowłodza, gdzie znajduje się kościół zbudowany w stylu romańskim oraz punkt widokowy na całe miasto, ukazujący piękno tamtejszych regionów. Naszym kolejnym celem było muzeum rzeki Pilicy, w którym mogliśmy poznać różnego rodzaju młyny funkcjonujące tam przed laty oraz pojazdy pancerne niemieckiej armii. Ostatnim przystankiem naszej wycieczki były podziemia, w których kiedyś wydobywany był piaskowiec. Poznaliśmy też sposób tworzenia szkła, co okazało się być bardzo ciekawe.

 

W tym dniu nie brakowało przygód. Mogliśmy zbliżyć się do natury i poznać historię województwa łódzkiego oraz Polski. Odwiedziliśmy przeróżne miejsca, które pozostaną na długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

 

 

 

 

 

Agata Kołodziejczyk klasa  IIb

 

Kamila Krawczuk IIa



 


 

„Warsztaty przyrodniczo-ekologiczne”

 

Dnia 30 marca 2017r. mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych, które poszerzyły naszą wiedzę i uświadomiły jak bardzo ważne jest dbanie o przyrodę. Zajęcia zaczęliśmy od wyjaśnienia hasła „Antropopresja”, czyli negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Następnie w formie burzy mózgów wymieniliśmy wszystkie miejsca, w których chroniona jest przyroda. Takimi miejscami są np.: parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody czy pomniki przyrody. Kolejnym punktem naszych warsztatów było przytoczenie fragmentu książki „Wyznania wojownika Ziemi” w której Dave Foreman dokonuje rozrachunku ze swojej działalności na rzecz ochrony przyrody, po czym rozrysowaliśmy na tablicy hierarchię w przyrodzie. Okazało się, że nie tylko człowiek „króluje” nad światem, a tak samo ważną rolę odgrywają rośliny oraz zwierzęta. Ostatnią atrakcją naszych zajęć była praca w grupach. Każdy z nas wylosował karteczkę z nazwą rośliny lub zwierzęcia. Osoby, które trafiły na ten sam organizm, łączyły się w grupy. Zadaniem grup było przedstawienie danego organizmu i wydanie prośby skierowanej do ludzi w celu uniknięcia zagrożenia na podstawie informacji, które dostaliśmy od prowadzącej warsztaty. Dodatkowo, mogliśmy użyć wykonanych przez nas rekwizytów,co dostarczyło nam wiele zabawy. Mamy nadzieję, że częściej będziemy mogli brać udział w takich warsztatach, na których można się uczyć, doskonale bawiąc.

 

Justyna Pawlak Ib

 

Wiktoria Piecyk Ib

 


 

Filharmonia marcowa

 

Dn. 22.03 br. na 5 godzinie lekcyjnej odbyło się, jak co miesiąc, spotkanie z filharmonią. Zaproszeni muzycy Filharmonii Łódzkiej zaprezentowali przy akompaniamencie ciekawy instrument dęty drewniany, jakim jest fagot. Usłyszeliśmy m.in. menueta, motywy przewodnie z „Samych swoich” czy „Różowej Pantery”, a także fragment opery. Dowiedzieliśmy się co nieco o budowie i konserwacji fagotu. Szczególne wrażenie wywarła jednak jego cena, która sięga od 1,5 do kilkuset tysięcy w zależności od jakości i wieku instrumentu. Wspaniała prezentacja rozwinęła zasób naszych wiadomości o fagotach  i umożliwiła szczęśliwcom grę na tym cennym instrumencie o pięknym brzmieniu. Pokaz był interesujący i przemyślany, więc bardzo przypadł do gustu uczniom.

 

 

 

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak, kl. Ia


 

Teatralnie

 

W marcu nasi gimnazjaliści mieli możliwość uczestniczyć w wycieczkach do Teatru Małego w Łodzi. I tak 13.03. uczniowie klas III obejrzeli spektakl „Skąpiec” Moliera, natomiast 22.03. drugoklasiści – „Balladynę” J. Słowackiego. Obie sztuki znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Główny cel wyjazdów to podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru widowiska teatralnego i zachowania w teatrze, a także dostarczenie artystycznych przeżyć dzięki świetnej reżyserii spektakli i profesjonalnej grze aktorskiej. Obie wycieczki zorganizowała p. W. Nowak.


 

I DZIEŃ WIOSNY 2017

 

Dnia 21 marca 2017r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym gimnazjum grupę teatralną z I LO w Ozorkowie. Zaprezentowali nam swoje autorskie przedstawienie pt. „Galeria” pod opieką p. prof. Emilii Lipiec-Kuzańskiej. Odtwórstwo XIX- wiecznego opowiadania Ludwika Sztyrmera  „Frenofagiusz i Frenolesty”  uwspółcześniła jedna z uczennic klasy III  humanistycznej Ola Jurkiewicz.  Dzięki niej królestwo pożeracza ludzkich mózgów z tekstu sprzed prawie 200 lat zamieniło się na scenie w  miejsce rozważań o słabości konstrukcji współczesnej ludzkiej psychiki, dzisiejszym szaleństwie i  obsesji. Okazało się, że czasem na scenie nie trzeba nic mówić, żeby stworzyć doskonałą postać. Dowiedli tego biorący udział w pantomimie aktorzy- Dawid Meresiński jako Pilot, Ola Jurkiewicz jako Bańka oraz  Filip Kochański jako Artysta. Warto wspomnieć, że „Galeria” otrzymała Nagrodę Specjalną na  Powiatowym Festiwalu Małych Form Teatralnych Apli - Papli 2017 organizowanym przez MDK  w Ozorkowie, czego serdecznie gratulujemy młodym aktorom i ich opiekunce.  Przedstawienie zaprezentowane w naszym gimnazjum budziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Dowodem na to było uznanie publiczności i nagrodzenie pokazu gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz I LO w Ozorkowie zagości w naszej szkole, dając nam okazję, aby  oglądać tak wspaniałe widowisko jakim jest „Galeria”.

 

 

 

 

Weronika Kucina, IIIb

 

 

Pierwszy dzień wiosny pod znakiem sportu.

 

Dn. 21.03.2017r. odbył się turniej tenisa stołowego z okazji 1 dnia wiosny.

 

Zorganizował go i zakupił nagrody w postaci koszulek i plecaków Uczniowski Klub Sportowy.

 

Wzięło w nim udział 44 zawodników. W jury zasiedli i przygotowali uczestników do zawodów państwo Kurowscy. Turniej rozpoczął się na 4 godzinie lekcyjnej i trwał do 6 lekcji. Zawodnicy reprezentowali wysoki poziom, ale ostatecznie wyłoniono najlepszych:

 

Seweryna Sztekmillera(I miejsce),

 

Kubę Kurowskiego (II miejsce)

 

i Dawida Podlewskiego na III pozycji.

 

Dziewczęta

 

Justyna Pawlak ( I miejsce)

 

Oliwia Laszczyk (II miejsce)

 

Anita Chmielecka( III miejsce)

 

 

 

Natomiast podczas 6 i 7 godziny lekcyjnej odbył się mecz siatkówki pomiędzy uczniami:

 

F.Chróścikowskim, M. Wawrzyniakiem, K. Sasem, K. Kurowskim, D. Sękiem, D. Meresińskim,  D. Sobczakiem, D. Podlewskim, B. Wiśniewskim i nauczycielami w humorystycznych perukach: Panią Kurowską, Kudelską, Kuzaniak, Krakowską i Panem Kuzaniakiem i Kurowskim. Widownia gorąco kibicowała swoim faworytom.

 

Gra była bardzo zaciekła, ale ostateczne zwycięstwo odnieśli nauczyciele wygrywając 3:2 setów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom nagród oraz wkładu włożonego w przygotowania, za co słowa uznania należą się nie tylko uczniom, ale też nauczycielom w - fu, którzy zachęcali i trenowali podopiecznych zarówno na lekcjach wychowania fizycznego, jak też na zajęciach SKS i UKS. To był świetny pomysł na ciekawe i aktywne rozpoczęcie wiosny.

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak, kl. Ia


 


 

FORUM 2017 „SZKOŁA MARZEŃ”

 

Dnia 8 lutego w naszym Gimnazjum odbyły się targi edukacyjne na które przyjechało 18 szkół ponadgimnazjalnych z: Ozorkowa, Zgierza, Łęczycy, Poddębic, Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Widzewa, Piątku i Zduńskiej Dąbrowy.

 

Uczniowie i nauczyciele z liceów, techników i szkół zawodowych przedstawiali nam oferty edukacyjne swoich placówek, starając się przekonać nas do wybrania właśnie ich szkoły na kolejny etap naszej przygody z nauką. Cała impreza odbyła się na hali sportowej, szkoły porozstawiały swoje stoiska, pełne broszurek informacyjnych, małych prezentów dla gimnazjalistów. Wiele szkół prezentowało nam także na żywo to, czego w ich szkole możemy się nauczyć. Zainteresowani mogli więc przypatrzeć się pracy kelnerów, a także spektakularnym eksperymentom chemicznym. Dla naszych uczniów była to również okazja by spotkać starszych kolegów, którzy już nasze Gimnazjum opuścili. Wszyscy świetnie się bawili, atmosfera była znakomita, wielu z nas odnalazło interesujące profile w konkretnych szkołach. Dziękujemy za organizację imprezy naszym nauczycielom, którzy zadbali o to byśmy mogli zapoznać się z możliwościami rozwoju naszej wiedzy już po gimnazjum.

 

 

Jakub Marciniak kl. IIIA

 

 

 

 

 

 

Nasze Gimnazjum już po raz XIII było organizatorem FORUM  pt.: „Szkoła marzeń - drogą do sukcesu” poświęconego preorientacji zawodowej. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy zmienić formułę naszego przedsięwzięcia. Zrezygnowaliśmy z prezentacji poszczególnych szkół na rzecz indywidualnych konsultacji. Każda szkoła miała do dyspozycji stanowisko i możliwość zareklamowania swojej oferty edukacyjnej.

 

FORUM nadal cieszy się dużym zainteresowaniem szkół oraz samych uczniów naszej szkoły i sąsiadujących Gimnazjów, którym umożliwia zdobywanie dodatkowej wiedzy w kontekście wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Szczególnie  ważnym i istotnym momentem w podejmowaniu decyzji  przez młodych ludzi jest właśnie etap gimnazjum. Im wcześniej i  częściej uczeń będzie miał możliwość poznania tematyki planowania swojej przyszłości, tym większe ma szanse na świadomy wybór kolejnego etapu edukacyjnego. W związku z powyższym realizowany w naszej szkole Program Preorientacji Zawodowej ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych naszych uczniów.

 

 

 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny



 

KONKURS „GÓRA GROSZ”

 

 

 

 

I MIEJSCE – KLASA IA (155,12zł.)

 

II MIEJSCE – KLASA IIIB (141,09zł.)

 

III MIEJSCE - KLASA IIB (86,29zł.)

 

 

 

 

Ogólna kwota to – 419.13 zł.

 

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy !!!!!!!!!


 

Rajd Zimowy

 

Dnia 11 lutego o godzinie 9:45 wszyscy uczestnicy wzięli udział w ,,V Rajdzie Zimowym” zorganizowanym przez PTTK ,,Ziemi Łęczyckiej”. Myślą przewodnią towarzyszącą rajdowi było hasło ,,Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno”. O godzinie 10:05 wyruszyliśmy pociągiem z Łęczycy do stacji Zgierz –Kontrewers. Stamtąd przeszliśmy ponad 8 km. pieszo wzdłuż Nadleśnictwa Grotniki. W Grotnikach, czyli punkcie końcowym naszej pieszej wędrówki zjedliśmy pyszną zupę. Następnie wróciliśmy pociągiem powrotnym do Łęczycy. Pogoda obdarzyła nas przepięknym słońcem. Mimo delikatnego mrozu, wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci do swoich domów.

 

 

 

 

Uczestnicy Rajdu


 


 

Podsumowanie wyników sportowych uczniów Gimnazjum w Parzęczewie
w I semestrze roku szkolnego 2016/2017

W I półroczu uczniowie wzięli udział w wielu sportowych wydarzeniach. Do zawodów przygotowali ich nauczyciele wychowania fizycznego Państwo Katarzyna i Paweł Kurowscy.
We wrześniu 2016 r. 5 dziewcząt naszej szkoły zajęło IV miejsce w indywidualnych biegach przełajowych na szczeblu powiatowym. Zawody zorganizował zgierski Mosir.
W październiku odbył się powiatowy turniej tenisa stołowego. Organizatorem również był Mosir Zgierz. 3 dziewczyny zajęły V miejsce, natomiast 3 chłopców uplasowało się na IV pozycji.
Listopad upłynął pod znakiem unihokeja. Powiatowe zawody w tej dyscyplinie, w których 12 dziewcząt i 12 chłopców z naszej szkoły zajęło I miejsce przygotował Mosir Zgierz. W półfinale wojewódzkim w tej dyscyplinie zrealizowanym przez Szkolny Związek Sportowy dwunastoosobowe drużyny również stanęły na podium zajmując I miejsce. I tym samym kwalifikując się do finału. W listopadzie odbył się też turniej piłki ręcznej na szczeblu powiatowym, zorganizowany przez Mosir w Zgierzu 12 chłopców
z naszego Gimnazjum zdobyło III pozycję. W tym miesiącu miał też miejsce powiatowy turniej szachowy przygotowany przez Mosir w Zgierzu. 3 chłopców w towarzystwie 1 dziewczyny zajęło IV miejsce.
W grudniu odbył się wojewódzki finał unihokeja (organizatorem był Szkolny Związek Sportowy). Dwunastoosobowe zespoły nie zawiodły; uczennice zajęły w nim III miejsce, a uczniowie VI.
Tak prezentują się semestralne osiągnięcia naszej szkoły w dziedzinie sportu. Podziwiamy wkład i zaangażowanie nauczycieli oraz młodych sportowców włożone w przygotowanie do zawodów. Życzymy dalszych sukcesów i miejsc na podium w nowym semestrze.

 

Dobrosława Pawlak kl. I a

 


 

W ostatnią środę, czyli 11 stycznia 2017 r. klasy III gimnazjum wybrały się do łódzkiego teatru „Piccolo” na przedstawienie „Dopalacze w środku miasta” – spektakl dla młodzieży,nagrodzony na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuk Profilaktycznych.

To historia dziecka żyjącego w patologicznej rodzinie, w której pojawiają się:odrzucenie, brak akceptacji, nałogi i śmierć.Dobro i Zło kierują bohaterem, przeciągając go na jedną bądź na drugą stronę. Praktyczne pomysły na  pomoc koleżeńską i okazywanie przyjaźni, zainteresowanie problemami innych, aktywna pomoc oraz umiejętność dostrzegania zaistnienia zmian w osobowości człowieka pod wpływem problemów życiowych – to priorytety szeroko rozumianej profilaktyki, bardzo wyraźnie akcentowanejw sztuce.

Spotkanie z funkcjonariuszem Wydziału Prewencji Kryminalnej KM Policji w Łodzi podsumowało naszą wizytę w teatrze. Na pewno zapamiętamy, jak wielką bezmyślnością jest sięganie po wszelkie środki odurzające. Nawet ten pierwszy raz może skończyć się śmiercią.

Wyjazd zorganizowała nasza polonistka p. W. Nowak. Bardzo dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie za sfinansowanie w całości tego przedsięwzięcia.

Filip Tomicki, IIIa


 

SPRAWOZDANIE Z FILHARMONII GRUDNIOWEJ

 

W dniu  20.12.2016r. do naszego gimnazjum ponownie zawitała Filharmonia Łódzka. Tematem naszego spotkania był balet autorstwa znakomitego kompozytora – Piotra Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów”.  Zapoznaliśmy się z fabułą dzieła oraz mieliśmy okazję usłyszenia, a także zobaczenia kilku utworów w wykonaniu profesjonalnych tancerzy, m.in. „Walc kwiatów”, w którym to aktywny udział brały również nasze koleżanki.  Natomiast chłopcy wykazali się podczas rosyjskiego tańca „Trepaka”. Myślę, że ta żywa lekcja muzyki pozwoliła nam na chwilę przenieść się do magicznego świata klasyki. Oby więcej takich spotkań!

 

Zuzanna Pęgowska, III A

 


 

„Spotkanie Wigilijne”

 

 

 

Bożonarodzeniowa uroczystość miała miejsce 22 grudnia 2016 roku w hali Zespołu Szkół w Parzęczewie. Przybyli na nią zaproszeni z zewnątrz goście, wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Świąteczne spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor A. Graczyk, serdecznie witając wszystkich zebranych.

 

Ponadto wręczyła dwie nagrody: Pani A. Sroczyńskiej-Kisser i Pani M. Stańczyk za szczególne zaangażowanie podczas organizacji Mikołajkowej Akcji Charytatywnej „Dla Antosia”, która okazała się sukcesem jednoczącym ludzi o wielkich sercach i ogromnej chęci niesienia pomocy potrzebującemu dziecku. Słowa uznania w związku z tym przedsięwzięciem oraz życzenia świąteczne złożył także Pan Wójt R. Nowakowski.

 

Cześć artystyczna uroczystości przygotowana z udziałem uczniów przez panie M. Antosik i W. Nowak oraz ks. J. Gładysza składała się z krótkich wymownych scenek oraz wielu wzruszających akcentów poetycko-muzycznych. Były więc wiersze i kolędy wykonywane przez uczniów gimnazjum, ale także przez młodsze koleżanki i kolegów ze szkoły podstawowej. Na tle świątecznych dekoracji prezentowany program wprowadził nas w niezwykły, wręcz magiczny nastrój, któremu towarzyszyła refleksja dotycząca priorytetów i wartości w naszym życiu.

 

O tym wspomniał także w swoim przemówieniu Proboszcz ks. J. Serwik, który podziękował uczniom i opiekunom za trafność ujęcia problemów otaczającej nas rzeczywistości i wysoki poziom artystyczny prezentowanych treści.

 

Ostatnim elementem  „Spotkania Wigilijnego” był konkurs kolęd, w którym uczestniczyły wszystkie gimnazjalne klasy, ocenione po występach przez uczniów szkoły podstawowej. Po podliczeniu głosów w obecności Pani Dyrektor M. Gosińskiej i przedstawicieli klas okazało się, że najpiękniej kolędę zaprezentowała IIIa (uzyskała 99 na 256 oddanych głosów). Nagrodę za ten występ (bon na poczęstunek w wysokości 150 zł) ufunduje dla klasy Rada Rodziców – składamy serdeczne podziękowania.

 

Dziękujemy także dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i uczniom Zespołu Szkół – za dobrą współpracę, zrozumienie i wsparcie podczas przygotowań do uroczystości.

 

 

 

 

Julia Saganiak, IIIa

 

Wiesława Nowak

 


 

APEL „NIE MA DZIECI SĄ LUDZIE”

 

20.12.2016r. odbył się apel, który był podsumowaniem projektu „Prawa i o bowiązki” realizowanego w szkole  w miesiącu listopadzie i grudniu. W ramach tego projektu młodzież wraz z nauczycielami przeprowadzili następujące działania:

 

  • akcję plakatową w klasach
  • gazetka ścienna
  • zajęcia o prawach i obowiązkach dziecka przeprowadzone przez wychowawców
  • konkurs na prezentację multimedialną
  • konkurs na utwór literacki
  • zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym

 

 

 

 

 

Wyniki konkursów:

 

 

 

Szkolny Konkurs Literacki

 

I Miejsce – Dawid Wymysłowski IIIB

 

Wyróżnienie – Zuzanna Pęgowska IIIA

 

 

 

Szkolny Konkurs na prezentację multimedialną

 

I Miejsce – Paulina Przeradzka IB

 

Wyróżnienie – Bartosz Mazurkiewicz IB

 

 

 

Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!!!!

 

Dziękuję wychowawcom klas i zaangażowanym nauczycielom za współpracę przy realizacji projektu.

 

Izabella Kudelska – pedagog



 

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „UPADŁY ANIOŁ”

 

Dnia 20 grudnia o godzinie 9:05 odbył się spektakl profilaktyczny pt. ,Upadły anioł".

 

Przedstawienie przygotował Teatr ,,Kurtyna'' z Krakowa, a wystąpiły w nim dwie młode aktorki. Akcja spektaklu skoncentrowana była na kolejnych odsłonach tragicznej w finale historii, która dotyka przeciętną, typową szkolną społeczność. Bohaterowie zafascynowani byli  iluzorycznym światem, którego obraz kreowany jest w mediach elektronicznych i grach komputerowych, całkowicie zatracają kontrolę nad emocjami i powoli zrywają swoje relacje ze środowiskiem rówieśniczym. Młodzież gimnazjalna  dowiedziała  się, że z problemami należy się zmierzyć, a nie przed nimi uciekać.

 

 

 

Przedstawienie „Upadły anioł" to kolejna propozycja Teatru Kurtyna, która realizuje założenia profilaktyki uniwersalnej i selektywnej. Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie, dzięki funduszom z Gminnej Komisji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych w Parzęczewie.

 

 

 

Izabella Kudelska


 

Uniwersytecka lekcja chemii

 

 

16 grudnia w naszym gimnazjum miały miejsce zajęcia pt.: Barwy chemii zorganizowane przez Uniwersytet Łódzki w ramach akcji Uniwersytet Zawsze Otwarty.

 

Podczas warsztatów  Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików przeprowadzili szereg interesujących,  barwnych doświadczeń, podczas których zostały przybliżone i wyjaśnione zagadnienia z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Nasi gimnazjaliści, zadając liczne pytania podjęli współprace ze studentami nad formułowaniem opisów i wniosków z doświadczeń. Warsztaty chemiczne to doskonała okazja, aby na konkretnych przykładach zobrazować trudne zagadnienia, jak również pokazać  oblicze chemii – nauki zajmującej i pasjonującej.

 

Liczymy na dalszą współpracę ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego.

 

 

 

Karolina Mikołajewska

 


 

Konkursy Wojewódzkie

 

W bieżącym roku szkolnym 28 uczniów Gimnazjum wzięło udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z 10 przedmiotów. Zakres materiału obejmował Podstawę Programową, a ponadto określoną, wskazaną w regulaminach, dodatkową literaturę. Nasze koleżanki i koledzy z klas 1-3 zmagali się z obszernym materiałem naukowym nabywając nowego doświadczenia. Niektórym niestety zabrakło szczęścia, ale są też tacy, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego z:

 

języka polskiego – Zuzanna Pęgowska (p. W. Nowak)

 

matematyki – Krzysztof Szostek (p. A. Nawrocki)

 

historii – Jakub Marciniak (p. M. Rakowska)

 

biologii – Aleksandra Grzeszkiewicz, Zuzanna Pęgowska, Filip Zientalski (p. K. Zatorska – Pacel)

 

informatyki –Bartosz Mazurkiewicz (p. S. Kuzaniak)

 

muzyki – Zuzanna Pęgowska (p. E. Jędrachowicz)

 

Wszystkim Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Krzysztof Szostek w etapie rejonowym konkursu z matematyki zdobył 95% (19/20pkt.) i tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

 

Krzysiek GRATULUJEMY i JESTEŚMY Z TOBĄ 4 STYCZNIA 2017r.


 

W sobotę 3 grudnia 2016 roku odbył się XII Rajd Mikołajkowy organizowany przez PTTK w Łęczycy. W wielką paradę Mikołajów włączyli się dorośli, dzieci i młodzież, którzy ubrani w charakterystyczne stroje, wyposażeni w gwizdki, dzwonki, grzechotki i bębenki maszerowali ulicami Łęczycy. Rajd rozpoczął się spod zamku, gdzie zebrało się ponad tysiąc uczestników, a zakończył na placu T. Kościuszki. Uczestnicy dopisali, więc pogoda również nie mogła zawieść. Mroźne powietrze, przecinane promieniami słońca malowało  nasze policzki czerwienią, niczym nos renifera Rudolfa. Wśród mieszkańców miasta wzbudzaliśmy radość i zaciekawienie. Mikołaje obdarowywali przechodniów cukierkami i świątecznymi życzeniami. Na koniec rajdu każdy uczestnik otrzymał słodką paczkę od św. Mikołaja. Wręczane były również odznaki Turystki Pieszej PTTK oraz tytuł Najaktywniejszego Turysty 2016 r. Nasza grupa liczyła 26 uczniów Gimnazjum. Cieszymy się z nowych pasjonatów pieszych wędrówek oraz nawiązania współpracy z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie, pod opieką p. Sylwii Kuzaniak.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejny rajd wszystkich chętnych obcowania z przyrodą, poznawania nowych, ciekawych ludzi.

 

 

Uczestnicy XII Rajdu Mikołajkowego

 

wraz z opiekunkami

 

p. K. Zatorską – Pacel i p. M. Szewczyk

 


 


 

Prelekcja z przedstawicielem Policji

Dnia 05.12.2016r. odbyła się prelekcja z funkcjonariuszką policji z Komisariatu Policji w Ozorkowie. Pani policjantka wyjaśniła nam, kim właściwie jest nieletni i czym jest demoralizacja. Dowiedzieliśmy się też, jakie kary grożą młodzieży popełniającej przestępstwa. Szeroko rozwinięto także temat przemocy w internecie. Spotkanie wzbogaciło wiedzę uczniów. Dużym plusem było też doskonałe przygotowanie prowadzącej. Dzięki temu wszystkich udało się zainteresować. Do klas wróciliśmy zdobywszy nowe przydatne informacje.

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak kl.IA



 

Dn. 30.11.2016r w naszej szkole odbył się pokaz historyczny, dotyczący starożytnych Greków. Grupa artystyczna dała nam możliwość nauki poprzez zabawę oraz bezpośredni kontakt z kolekcją rekwizytów, będących replikami starożytnego uzbrojenia.
Mieliśmy okazję posłuchać o najsłynniejszych bitwach, wojownikach, wierzeniach oraz kulturze ówczesnych ludzi. Ciekawym elementem był udział widzów w pokazie. Dowiedzieliśmy się również o spartańskim wychowaniu, zaprezentowano między innymi karę chłosty jaka obowiązywała młodych spartan. Godzinna, żywa lekcja historii wszystkim bardzo się spodobała, wyszliśmy z niej bogatsi o nową wiedzę. Oby więcej takich chwil!

Natalia Graczyk Klasa 3a


 


 

„Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem”– turniej międzyklasowy

 

 

 

30 listopada 2016 r. w naszym gimnazjum mieliśmy okazję wziąć udział w turnieju na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Poszerzenie wiedzy uczniów, rozwijanie zamiłowania do czytania, kształtowania umiejętności współpracy, a przede wszystkim uczczenia ważnych rocznic, przypadających w tym roku m.in. 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci autora – to cele tego przedsięwzięcia.

 

Wszystkie klasy uczestniczyły kolejno w 6 konkurencjach. Pierwszą z nich była prezentacja portretu Sienkiewicza oraz zachęcenie młodzieży do sięgania po dzieła pisarza. Następnie wysłuchaliśmy pięknego czytania wybranego fragmentu „Quo vadis”. Uczestnicy interpretowali książkę bardzo indywidualnie, jednocześnie zachowując poprawność, płynność, a także swobodę w posługiwaniu się językiem literackim. Ponadto byliśmy świadkami interesującego starcia w konkurencji na temat znajomości biografii  Sienkiewicza, w której to gimnazjaliści musieli wykazać się nie tylko znakomitą wiedzą, ale także dobrym refleksem, bowiem odpowiedzi udzielała grupa, która była szybsza. Potem nasi młodzi „aktorzy” dostarczyli nam sporej dawki śmiechu podczas aktorskiego przedstawienia na podstawie dzieł naszego Noblisty. Następnie przedstawiciele klas na podstawie wylosowanych wcześniej zestawów pytań musieli wykazać się nienaganną znajomością lektur (nie tylko tych obowiązkowych). Mimo że ich lista była dość długa, nasi koledzy i koleżanki dali radę i w tym zadaniu. Ostatnią, ale jakże wyczekiwaną przez wszystkich konkurencją, był pokaz tańca towarzyskiego przy repertuarze E. Górniak i M. Szcześniaka – „Dumce na dwa serca”. Niewątpliwie wszyscy zaprezentowali się wyśmienicie, wykazali się dobrym poczuciem rytmu, nie zapomnieli także o odpowiednim stroju.

 

Rywalizacje były naprawdę zacięte. Oto wyniki końcowe:

 

I miejsce i tytuł Supermistrza – klasa IIb,

 

II miejsce – klasa IIIa,

 

III miejsce  - klasa IIa.

 

W skład jury wchodzili: p. S. Kuzaniak, p. P. Soliński oraz ks. J. Gładysz. Organizatorami konkursu były panie W. Nowak i M. Antosik we współpracy z wychowawcami i samorządami klas. Bez wątpienia takie klasowe rywalizacje to trafna inicjatywa. Gimnazjaliści mogli poszerzyć swoją wiedzę w naprawdę ciekawy sposób. Kształtowanie umiejętności współpracy w zespole oraz integracja środowiska szkolnego to bez wątpienia atuty tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mieli okazję do uczestnictwa w podobnych zmaganiach.

 

 

 

 

Martyna Kujszczyk, IIIb

 


 

„Słowa jak promienie”

 

Miło nam poinformować, że 30.11.2016 r. uczennica klasy IIIa Klaudia Kamińska została wyróżniona za interpretację tekstu w wojewódzkim konkursie recytatorskim twórczości mniej znanej pt. „Słowa jak promienie”, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Gratulacje!

 

Ponadto w rywalizacjach uczestniczyły także Weronika Gałązka i Weronika Czwońda

z klasy IIb oraz z Ib Paulina Przeradzka, którą przygotowała p. M. Antosik. Dziękujemy naszym gimnazjalistkom za ogromne zaangażowanie i piękne prezentacje.

 

Wiesława Nowak

 


 

10 listopada 2016r. w Zespole Szkół –Gimnazjum w Parzęczewie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie gimnazjum pod czujnym okiem pani Małgorzaty Rakowskiej i pani Katarzyny Zatorskiej- Pacel, przygotowali koncert pieśni patriotycznych a wszystko odbyło się w scenerii starej Kawiarni. Novum tego historycznego spotkania było wspólne śpiewanie znanych Pieśni Legionowych przez wszystkich uczniów Zespołu Szkół. Dla młodszych pomocne okazały się piękne śpiewniki opracowane i wykonane przez Wiktorię Cyrulińską. Świąteczny i wyjątkowy nastrój stworzyły dodatkowo dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej, które na uroczystość przybyły z własnoręcznie wykonanymi kwiatami, kotylionami  w bieli i czerwieni. Powaga, zasłuchanie i moc wspólnie śpiewanych pieśni, pokazały jak głęboko w naszych sercach zaszczepiony jest patriotyzm  i duma z naszej Ojczyzny.


 

WARSZTATY Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

 

W dniach  15 i 16.11.2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące kształcenia zawodowego. Prowadziła je Pani Danuta Jacoń-Chmielecka z MCIZ (Mobilne Centrum Informacji Zawodowej) w Łodzi. Uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość posłuchać o metodach działania rynku pracy. Pani Danuta prezentowała również rozmaite zachowania psychologiczne. Odwoływała się pod kątem psychologicznym nawet do zdarzeń dziejących się podczas zajęć. Mówczyni przedstawiła też podział rynku pracy. Na koniec uczniowie wykonali test sugerujący kierunek zawodowy, w którym mogliby czuć się dobrze. Warsztaty te były ciekawym przeżyciem oraz wskazówką pomagającą wybrać młodemu człowiekowi jego przyszłą profesję.

 

 

 

 

Adrian Pajor – uczeń klasy IIB

 

 

 

 

 

W ramach warsztatów każdy z uczniów wypełnił ankietę, w której zawarte były pytania dotyczące naszych preferencji zawodowych. Rozdane również zostały karty z propozycjami zawodów dla każdego z nas. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nimi. Podczas rozmowy nawiązała do różnorodności zawodów i przypisała im cechy zwierzęce (jeż i lis ). Warsztaty były ciekawe i dla niektórych być może staną się wskazówką do wybrania swojej drogi życiowej.

 

 

Agata  Kołodziejczyk – uczennica  klasy IIB

 

 

 

 

 

Cała lekcja była dla nas bardzo interesująca i pożyteczna, ponieważ wiele się o sobie dowiedzieliśmy. O tym jakie mamy zdolności i  w którą stronę powinniśmy zmierzać przy wyborze ewentualnego zawodu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania i podziękowali za nie pani Danucie.

 

Wszyscy uważamy, że takie akcje mogłyby być organizowane w naszej szkole częściej.

 

 

 

 

Seweryn Sztekmiller – uczeń klasy IIA

 


 

Konkurs "Azymut zawód" w Łodzi

W ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łodzi wraz z jednostkami sobie podległymi zorganizowało konkurs „Azymut zawód”. W dniu 20.10.2016 r. odbyło się podsumowanie imprezy oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom. W uroczystościach wzięli udział: zastępca Wojewódzkiego Komendanta Łódzkiej Wojewódzkiej Komendy OHP –Magdalena Legun–Wołosz, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łodzi –Irena Frankowska oraz uczniowie, którzy przygotowali prace na konkurs wraz z opiekunami. Celem zorganizowanego konkursu było propagowanie wiedzy o świecie zawodów i rynku pracy oraz zapoznanie młodzieży z ich bogatą gamą, uświadomienie zmiennego zapotrzebowania na zawody, zanikania jednych i pojawiania innych. Komisja konkursowa obejrzała 37 prezentacji o zawodach. W rezultacie nagrodzono prace w trzech kategoriach: hufce, szkoły gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne. Wyłoniono trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii oraz wyróżniono 12 prezentacji. I miejsce zajęły: Martyna Kujszczyk, Daria Deka i Weronika Kucina (zawód: żołnierz zawodowy), natomiast wyróżnienie otrzymały: Weronika Jaszczak, Wiktoria Mroziak oraz Izabela Olejniczak (zawód: strażak). Komisja konkursowa była pod wielkim wrażeniem staranności i pomysłowości przygotowanych prac. Prace były merytoryczne, estetyczne, efektowne, a niektóre z poczuciem humoru. Na koniec wręczono również dyplomy dla szkół i hufców pracy oraz podziękowania dla opiekunów uczniów (pani Małgorzacie Rakowskiej oraz pani Izabelli Kudelskiej), którzy zaangażowali się w konkurs. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również odbędzie się kolejna edycja tego konkursu.

 

 

Martyna Kujszczyk – uczennica klasy IIIB


 

 


 

W dniu 9 listopada 2016r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Informatyki organizowanego przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z regulaminem tego konkursu do eliminacji rejonowych zostaną zakwalifikowani ci z uczestników eliminacji szkolnych, którzy uzyskają minimum 80% liczby punktów możliwych do otrzymania.

 

Miło nam poinformować, że z naszej szkoły zakwalifikował się Bartosz Mazurkiewicz uczeń klasy I. Eliminacje rejonowe odbędą się 11.01.2017r.


 

Ślubowania nadszedł czas!

 

„Niech wyrosną z Was tacy,

 

którzy do gwiazd wzlecieć zapragną”

 

J. Korczak

 

 

14 października 2016 r. w Zespole Szkół w Parzęczewie odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

 

To właśnie tego dnia pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do braci uczniowskiej naszej szkoły.

 

Podczas tej niezwykłej uroczystości towarzyszyli dzieciom rodzice, zaproszeni goście: Wójt Gminy Parzęczew-pan Ryszard Nowakowski, Przewodniczący Rady Gminy-pan Władysław Krawczyk, Przewodnicząca Komisji Oświaty- pani Halina  Kubusińska, Dyrektor Punktu Przedszkolnego „Plastuś’ - pani Sylwia Szymańska- Galon, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Parzęczewie - pani Małgorzata Śmiałek, emerytowana Dyrektor Gimnazjum w Parzęczewie -  pani Ewa Świniuch oraz nauczyciele, koledzy ze starszych klas i pracownicy szkoły.

 

Pierwszaki pod czujnym okiem swoich wychowawców przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.Swoją postawą udowodniły, że są gotowe do złożenia ślubowania. Obiecały być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami.

 

Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło pasowanie. Pani dyrektor Agnieszka Graczyk nie miała najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając ramion dzieci symbolicznym piórem z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły.

 

Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom pasowania. Uczniowie kl. IA Szkoły Podstawowej otrzymali pierwszy w swoim życiu dokument – legitymację szkolną.

 

Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego też ta uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

 

Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce, uśmiechu oraz wytrwałości w dążeniu do zgłębiania wiedzy.

 

Pierwszoklasiści!

 

Nie bójcie się problemów

 

Każdy problem, to nie trudność,

 

ale szansa na rozwój.

 

 

 

Małgorzata Śnieg

 

Małgorzata Antosik

 

Andrzej Nawrocki

 


 

Widzę i opisuję

Zakończył się projekt „Widzę i opisuję”, w którym brała udział parzęczewska młodzież. Realizowało go stowarzyszenie Pamięć-Tożsamość-Rozwój we współpracy z Forum Inicjatyw Twórczych, w ramach programu Koalicje Kultury. Ostatnim etapem projektu były wyjazdy na Uniwersytet Łódzki. Gimnazjaliści brali udział w wykładach i zajęciach konwersatoryjnych ze studentami. Poniżej fragment artykułu, który napisała Weronika Czwońda – uczestniczka projektu.

Największą atrakcją, na którą wszyscy czekaliśmy, był wyjazd na Uniwersytet Łódzki. Każdy z nas był podekscytowany zarówno widokiem samej uczelni, życiem studenckim, czyli w jaki sposób uczniowie uniwersytetu spędzają czas wolny, jak i lekcjami, które na pewno różniły się od tych w gimnazjum czy szkole podstawowej. Pierwszą naszą „lekcją” był wykład o etyce dziennikarskiej. Słuchaliśmy o reportażu pisanym metodą wcieleniową – o pozytywach i negatywach takiej akcji, czy o tym, jakie znaczenie miała dla dziennikarzy i wszystkich mediów, wprowadzona po drugiej wojnie światowej cenzura. Przedstawione zostały także sylwetki kilku znanych dziennikarzy. Do tej pory nie miałam pojęcia, jak ważną rolę odgrywa dziennikarstwo – czy to prasowe, czy jakiekolwiek inne, w informowaniu świata oraz jaki ma wkład w jego bezpieczeństwo. Innymi zajęciami, które nam się podobały były te, dotyczące dykcji i emisji głosu. Uczyliśmy się, jak akcentować słowa, by mówić poprawnie oraz jak kontrolować swój oddech, co jest szczególnie ważne w pracy dziennikarza. Zajęcia prowadził aktor Teatru Jaracza w Łodzi – Stanisław Kwaśniak.

 

Słuchając wypowiedzi moich koleżanek z warsztatów zauważyłam, że głosy, co do tego którą formę zajęć wolały: wykład czy konwersatorium, nie są jednomyślne. Zwolennicy wykładów, pytani, dlaczego bardziej im się podobały, odpowiadali mi ze śmiechem, że na wykładach nie musieli się tak angażować, jak na zajęciach w grupach. Niezależnie od tych opinii, na zajęciach byliśmy aktywni, niektórzy wykładowcy angażowali nas prawie w tym samym stopniu, co studentów. Na przykład podczas ćwiczeń z gatunków telewizyjnych, prowadząca je Pani Doktor, poprosiła żebyśmy napisali dwa teksty: publicystyczny i informacyjny na temat wspólnych zajęć. Takie samo zadanie dostali studenci. Oto fragment tekstu jednej ze studentek – Aleksandry Makowskiej:

 

13 października na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zagościli gimnazjaliści z Parzęczewa. W ramach programu „Koalicje kultury” uczestniczyli w zajęciach dotyczących gatunków telewizyjnych, prowadzonych przez dr Agnieszkę Barczyk-Sitkowską. (…) Uczniowie uczestniczyli w zajęciach wraz ze studentami drugiego roku dziennikarstwa. (…) Celem wizyty gimnazjalistów było przybliżenie im tego, jak wygląda nauka na studiach oraz zachęcenie do wybrania w przyszłości zawodu dziennikarza. Tytuł cytowanego artykułu brzmiał: „Przyszli studenci”. Chcielibyśmy, żeby okazał się proroczy.

 



 

Spotkanie integracyjne dla klas I
Dn. 28.09.2016 r. na 5 i 6 godzinie lekcyjnej nad parzęczewskim zalewem odbyło się ognisko integracyjne dla klas I gimnazjum. Zaczęliśmy od rozpalenia ogniska, w którego przygotowaniu z ochotą pomagali nasi wychowawcy - pani Małgorzata Antosik i pan
Andrzej Nawrocki. Piekliśmy nad ogniem kiełbaski, pianki oraz ziemniaki. Po wyczerpaniu prowiantu zaczęliśmy zabawy: wiele osób grało w piłkę nożną i siatkową. Znaleźli się też spacerowicze podziwiający piękno natury. Po półtoragodzinnej labie zabraliśmy się za wygaszanie ogniska i porządki, co okazało się dobrą zabawą. Lepiej się w tym czasie poznaliśmy i nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Z żalem wracaliśmy do gimnazjum. Oby tego typu spotkania odbywały się częściej!


Dobrosława Pawlak- klasa I A



 

Obchody 77-tej rocznicy Bitwy nad Bzurą

10 września 2016 r., w ramach obchodów 77-tej rocznicy bitwy nad Bzurą, w Parzęczewie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkowa, upamiętniająca lotników zestrzelonych nad Parzęczewem 5 września 1939 r. Tablica ta jest umieszczona na murach Kościoła p.w. W.N.M.P w Parzęczewie. Kolejna część uroczystości odbyła się przy pomniku poświęconym bohaterskim żołnierzom września 1939 r. w miejscowości Orła.

 

Przy pomniku kawalerzystów odprawiono polową Mszę Świętą, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Udział w obchodach był dla uczniów z pewnością niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu. Jednocześnie stał się okazją spędzenia sobotniego popołudnia aktywnie, bowiem grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły dotarła do Orłej na rowerach. Czcząc na sportowo pamięć o poległych, zorganizowano rajd szlakiem bojowym Zbiorczego Pułku Pomorskiej Brygady Kawalerii z września 1939 r.



 

9 września 2016 roku w gimnazjum w Parzęczewie odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach warsztatów dziennikarskich „Widzę i opisuję”. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia idei programu Koalicje Kultury i profilu działalności stowarzyszenia Pamięć-Tozsamość-Rozwój” oraz zapowiedzi działań planowanych w ramach projektu. Spotkanie z grupą dwudziestu gimnazjalistów poprowadzili Renata Nolbrzak i Piotr Sankowski. Część merytoryczna objęła następujące zagadnienia: typy i funkcje mediów, etyka dziennikarska. Dość szybko udało się stworzyć przyjemną i twórczą atmosferę. Uczestnicy warsztatów okazali się kreatywnymi i spontanicznymi ludźmi. Wielu z nich brało czynny udział w zajęciach, dzieląc się swoimi pomysłami i skojarzeniami.


 


 

Widzę i opisuję. Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży

W Gimnazjum w Parzęczewie odbywają się, adresowane do uczniów szkoły, warsztaty dziennikarskie „Widzę i opisuję” organizowane w ramach programu „Koalicje Kultury”. Warsztaty prowadzone są w Gimnazjum i  w Forum Inicjatyw Twórczych. Młodzież weźmie także udział w zajęciach na Uniwersytecie Łódzkim. Uczestnicząc w teoretycznych zajęciach dziennikarskich młodzi ludzie zdobywają podstawową wiedzę na temat funkcjonowania mediów w Polsce i specyfiki zawodu dziennikarza. Uczestnicząc w warsztatach prasowych, gimnazjaliści nabywają umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji oraz przygotowywania tekstów w ramach poszczególnych gatunków prasowych, ze szczególnym uwzględnieniem tekstów z zakresu kultury.


 

Szanowni Rodzice,

 

W zakresie szkolnego ubezpieczenia NNW, nasza placówka zdecydowała się na współpracę z Bezpieczny.pl, reprezentującą Towarzystwo AXA TU i R S.A. Podjęto decyzję o wyborze wariantu I – składka 24 zł  płatna do 30.09.2016 r.

 

Pragniemy nadmienić, iż nasza placówka nie otrzymuje żadnych korzyści w zamian za wybór oferty ubezpieczeniowej. Naszym celem jest wyłącznie dobro naszych wychowanków oraz to, by objęci byli jak najlepszą ochroną ubezpieczeniową od nieszczęśliwych zdarzeń.

 

Do Państwa dyspozycji jest Opiekun ze strony Bezpieczny.pl -AXA Pan Rafał Adamski pod nr tel. 535 649 111

 

Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczenia: warunki umowy, szczegółowy opis zakresu ubezpieczenia oraz likwidacja szkód dostępne są na stronie portalu www.bezpieczny.pl m.in.:

 

Tabela Uszczerbku - https://bezpieczny.pl/tabela-uszczerbku-lub-uszkodzenia-ciala

 

Warunki Umowy -    https://bezpieczny.pl/warunki-ubezpieczenia

 

Szybki Kontakt -       https://bezpieczny.pl/kontakt

 

Dokumenty jakie należy zgromadzić w celu zgłoszenia zdarzenia:

 

- wypełniony przez Rodzica wniosek o wypłatę świadczenia, dostępny w placówce bądź do pobrania https://bezpieczny.pl/wniosek-nnw-szkolne

 

- wypełnione przez placówkę oświadczenie, dostępne w sekretariacie bądź do pobrania https://bezpieczny.pl/oswiadczenie-nnw-szkolne

 

- kserokopia dokumentacji medycznej z przychodni, szpitala potwierdzająca udzielenia pierwszej pomocy i przebieg leczenia w związku z zaistniałym zdarzeniem, będącym przedmiotem zgłoszonego roszczenia,

 

- kserokopia dokumentu potwierdzającego tożsamość Ubezpieczonego, w przypadku gdy Ubezpieczony jest pełnoletni, lub kserokopia dokumentu przedstawiciela ustawowego Ubezpieczonego, w przypadku gdy Ubezpieczony jest niepełnoletni.

 

 

 

Zgromadzone dokumenty należy złożyć poprzez jedną z trzech możliwości:

 

-Zgłoszenie szkody on-line https://axa.pl/centrum-klienta/wnioski-i-formularze-online/zgloszenie-z-ubezpieczenia-nnw-azs-pttk-szkolnego-bezpiecznypl/

 

- Zeskanować i przesłać drogą elektroniczną na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

- Przesłać drogą listowną na adres :

 

AXA TUiR S.A.

 

Ul. Chłodna 51

00-867  Warszawa

 

Warunki wariantu


 

CZAS SPĘDZONY W GIMNAZJUM W PARZĘCZEWIE BYŁ NIEZWYKŁY – KLASA III A

 

Klasa III a to wyjątkowy zespół młodzieży. Nasz czas spędzony w gimnazjum był pełen wrażeń i sukcesów. Chciałabym krótko podzielić się z Wami naszymi osiągnięciami oraz pokazać, że nasze Gimnazjum w Parzęczewie jest świetną szkołą, w której możesz czuć się bezpiecznie.Nasza klasa na swoim koncie wiele osiągnięć. Pierwszy rok, to czas poznawania siebie, to czas integracji. By poznać się bliżej, zorganizowaliśmy z wychowawcą wspólne spotkanie integracyjne z rodzicami, połączone z wróżbami andrzejkowymi. Natomiast rok szkolny zakończyliśmy 3 - dniową wycieczką w góry świętokrzyskie, na którą fundusze zbieraliśmy przez cały rok, organizując różne akcje  w szkole.

 

W drugim roku szkolnym byliśmy już zżyci i gotowi do działania. Na naszym koncie zaczęły pojawiać się sukcesy. W pierwszy Dzień Wiosny nasza klasa przygotowała scenkę profilaktyczną o alkoholizmie. Występ nasz został doceniony i zajęliśmy pierwsze miejsce w szkole. Poprzeczka rosła z dnia na dzień coraz wyżej. W Dzień Dziecka odbyły się kolejne konkursy. Dzięki zaangażowaniu całej klasy wróciliśmy ponownie na podium; z II miejscem w Playback show. Tego samego dnia rozstrzygnięta została również kolejna edycja konkursu profilaktycznego. Nasza klasa stworzyła film o narkotykach i zwyciężyła ponownie. Otrzymaliśmy najwyższe noty - I miejsce w szkole! W nagrodę pojechaliśmy na wycieczkę do kina, sponsorowaną przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie. Byliśmy bardzo szczęśliwi. Wyjazdy klasowe integrowały nas coraz bardziej np. w ferie wyjazd na lodowisko i pizzę, pod koniec roku szkolnego do kina na film ''Jurasic Word '' w Łodzi oraz do Torunia i do elektrowni wodnej Jeziorsko.

 

Trzecia klasa była najbardziej bogata w działania. Poza ambitnym przygotowywaniem się do egzaminu, organizowaliśmy wraz z klasami IIIb i IIIc wszystkie szkolne dyskoteki. Byliśmy też przygotowani na każde szkolne ''święto'', tj. dzień kapcia, muchy, krawata i paznokci czy dzień misia i ostatki. Poza tym zajęliśmy III miejsce w szkolnym konkursie europejskim. Prezentowaliśmy stoisko o Czechach, taniec narodowy - polkę, potrawy a wspierał naszą drużynę ogromny doping. Te trzy wspaniałe lata podsumowaliśmy wspólnym 5-dniowym wyjazdem klas III w Pieniny. To był wyjątkowy okres naszego dojrzewania w tej super szkole.

 

Uważam, że byliśmy bardzo zgraną klasą. Zawsze kierowaliśmy się zasadą ,,wszyscy albo nikt! ". Choć nasze charaktery wzajemnie się od siebie różniły, nie było między nami kłótni. Gdy mieliśmy jakieś zadanie do wykonania, zawsze każdy z nas angażował się w 100%.  Po tylu wspólnie przeżytych chwilach, naprawdę trudno jest nam się ze sobą rozstać. Jednak nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie nasza wychowawczyni p. Małgorzata Gosińska. Choć na lekcjach była bardzo wymagająca, to na godzinach wychowawczych miękło jej serce. Każdy z nas mógł się do niej zwrócić ze swoim problemem i porozmawiać. Zawsze znalazła dla nas swój czas, motywowała do pracy i wspierała w trudnych chwilach.

 

JULIA MATUSIAK

 

PRZEWODNICZĄCA KLASY III A



 

W dniach 30.05- 3.06. 2016r. trzecioklasiści Gimnazjum w Parzęczewie pod opieką nauczycieli: Katarzyny Zatorskiej-Pacel, Małgorzaty Gosińskiej, Macieja Gortyńskiego,  Małgorzaty Antosik oraz Pani Anny Raj wyjechali na wycieczkę w Pieniny.

W poniedziałek o godzinie 6.00 wyruszyliśmy spod budynku Szkoły. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego- pierwszego punktu na mapie miejsc, które  mieliśmy zwiedzić. Dzięki naszemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się kilku ważnych informacji oraz ciekawostek Zwiedziliśmy również ruiny zamku ojcowskiego, gdzie z punktu widokowego mogliśmy podziwiać Ojcowski Park Narodowy w całej jego okazałości. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie zwiedzaliśmy Wawel oraz Kościół Mariacki. Mieliśmy także okazje przespacerować się po Starym Rynku, nie omijając przy tym Sukiennic. Po pełnym wrażeń dniu pojechaliśmy na obiadokolację, a następnie zakwaterowaliśmy się w hotelu „Dworek Emilii”.

Następnego dnia, o godzinie 9, tuż po zjedzeniu śniadania i wymeldowaniu się z miejsca noclegowego, udaliśmy się  w dalszą podróż. Na wtorkowe przedpołudnie zostało zaplanowane zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.  Przebywając tam poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach górników. Podziwialiśmy m.in. architekturę wnętrz kopalni. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas ogromna kaplica św. Kingi, w której zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie naszej grupy. Po  zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do ośrodka noclegowego wycieczki, „Lala” w Szczawnicy. O godzinie 19.00 zjedliśmy obiadokolację. Tego wieczoru czekało nas jeszcze jedno ambitne zadanie. W ramach pomocy finansowej, udzielonej prze Komisję Antyalkoholową, musieliśmy wykonać i zaprezentować plakaty dotyczące uzależnień. Nasze zaangażowanie było wielkie, każdy z wielkim zapałem zabrał się do pracy. Dzięki prezentacjom dowiedzieliśmy się o uzależnieniach i ich zgubnym wpływie na młody organizm. Była to dobra lekcja, ostrzegająca nas przed zażywaniem wszelkiego rodzaju używek.

W środę 1 czerwca czekało nas duże wyzwanie, mieliśmy bowiem wspiąć na najwyższy szczyt Pienin- Trzy Korony. Po długiej i trudnej wędrówce duża część z nas dokonała tego czynu, nagroda była wielka! Mogliśmy podziwiać góry z ich najwyższego punktu. Widok był niesamowity! Dodatkowo podziwialiśmy cudowny obraz Tatr, który był widoczny z tarasu widokowego. Po chwilach zapierających dech w piersiach, czekała nas droga powrotna. Byliśmy zaskoczeni, ponieważ okazała się ona trudniejsza od samego wejścia na szczyt. Mimo bólu nóg, najbardziej zmartwieni byliśmy wyglądem naszego obuwia- każdy z nas był niemalże cały w błocie! Zmęczeni, lecz niesamowicie dumni z siebie, wyruszyliśmy w kierunku Nidzicy, gdzie zwiedzaliśmy zamek i Jezioro Czorsztyńskie. Podczas pobytu na tamie zbiornika Dunajca wysłuchaliśmy informacji oraz podziwialiśmy ogrom wody. Po długim i męczącym dniu, wróciliśmy do Szczawnicy, gdzie zjedliśmy obiadokolację, a po niej każdy, prawdziwy kibic piłki nożnej, zasiadł przed telewizorem kibicując reprezentacji Polski w zmaganiach z Holandią. Po emocjonującym wieczorze zapadła cisza nocna.

Czwartek przywitał nas nieciekawą pogodą, było pochmurno, a z nieba padał deszcz. Przed południem zwiedzaliśmy Zamek w Czorsztynie. Jednak  największą atrakcją dnia był spływ Dunajcem. Zebraliśmy się w pięciu 12-osobowych grupach i pod opieką pełnych humoru flisaków oraz nauczycieli wybraliśmy się w podróż wzdłuż rzeki. Dwie godziny minęły w miłej i przyjemnej atmosferze i mimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała, wszyscy mieli świetne humory. Każdy z nas był mokry, cóż się dziwić- z każdej strony otoczeni byliśmy wodą, a flisacy, robiący sobie żarty, dodatkowo oblewali nas wodą. Po spływie udaliśmy się do pensjonatu. Tam wysuszyliśmy się i przebraliśmy, a następnie mieliśmy okazje wjechać (a następnie zjechać) kolejką liniową na szczyt Palenicy. Dość mokry, lecz udany dzień zakończył się ostatnią, długą nocą w Szczawnicy.

W piątkowy poranek musieliśmy pożegnać się z „Lalą” i opuścić Szczawnicę. Czekała nas długa droga powrotna. Podróż, mimo utrudnień, minęła przyjemnie. Wracając zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, w którym każdy zamówił sobie „coś na ząb”. Ostatnia godzina podróży minęła szybko i radośnie, wszyscy w znakomitych nastrojach śpiewali piosenki. Było wesoło i przyjemnie.

Wycieczkę każdy z nas uważa z bardzo udaną, mimo deszczowego czwartku, bolących nóg i drobnych problemów, nie potrafiliśmy pożegnać się z niesamowitym południem Polski. Niejeden z nas zostałby tam dłużej. To były naprawdę dobrze spędzone dni! Sądzę, że w przyszłym roku znów udamy się na wycieczkę, która dostarczy nam wielu niezapomnianych emocji.

 

 

Natalia Graczyk, Klasa 2a

 

 


 

 

Andrzejki

 


 

Dyskoteka szkolna

 


 

Dzień Misia

W środę 25.11.2015r. w naszym gimnazjum odbył się ,,Dzień Misia". Każdy uczeń, który wziął tego dnia do szkoły pluszowego misia, był zwolniony z odpowiedzi ustnej. Pomysł zorganizowania ,,Dnia Misia" spotkał sie z dużym entuzjazmem. Większość osób przyniosła  maskotki do szkoły. Samorząd Szkolny wraz z fotografem szkolnym uwiecznił całe wydarzenie na wspólnych fotografiach klasowych.

 

Samorząd Szkolny z opiekunkami

 


 

SPRAWOZDANIE Z FILHARMONII PAŹDZIERNIKOWEJ

W dniu 8 października 2015r. do naszego gimnazjum ponownie zawitała Filharmonia Łódzka. Głównym tematem naszego spotkania były tańce narodowe. Tancerze zaprezentowali m.in. turecki tradycyjny taniec weselny, węgierskiego czardasza oraz pochodzącego z Grecji syrtaki, bardziej znanego jako zorbę.
Możliwość tak bliskiego podziwiania umiejętności tanecznych pary na pewno w niejednym z nas rozpaliła chęć do tańca. Dlatego też na koniec wszyscy razem zatańczyliśmy prosty układ do piosenki country. Wszystkim podczas spotkania towarzyszyły świetne humory.
Oby więcej takich spotkań!

 

Kasia Michalak Kl. III c


 

SPRAWOZDANIE Z FILHARMONII WRZEŚNIOWEJ

W dniu 29 września 2015r. do naszego gimnazjum  zawitała Filharmonia Łódzka. To kolejny rok szkolny, kiedy pani Anna Niedziałkowska - Raniewicz wraz ze swoimi współpracownikami będzie gościć w naszej szkole. Wrześniowe spotkanie rozpoczęliśmy od tematu „ Tańce Narodowe”. Tancerze zaprezentowali: taniec poloneza, oberek, mazura, kujawiaka i krakowiaka. Młodzież była zafascynowana umiejętnościami, jakie prezentowali tancerze. Nawet wspólnie tańczyliśmy układ poloneza jako m.in. forma przygotowania do zakończenia roku szkolnego. Wszystkim podczas spotkania towarzyszyły świetne humory.
Oby więcej takich spotkań!

Samorząd Uczniowski z Opiekunkami

 

 


 

10 października byliśmy uczestnikami XIII Rajdu „Żółty Jesienny Liść”. Wędrówka przebiegała przez leśne ostępy, dukty, drogi i bezdroża naszej gminy Parzęczew. Słoneczna sobota owiała nas rześkim powietrzem. Nieustraszeni maszerowaliśmy dzielnie 10 km na trasie Florentynów – Włodzimierzów – Ignacew Parzęczewski – Gołaszyny Nasza drużyna liczyła 20 osób, dołączyła do nas Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Raj, która tym samym dała przykład, że warto poświęcić czas dla zdrowia i budowania dobrych relacji z uczniami i nauczycielami na płaszczyźnie prywatnej. W naszej drużynie znalazły się też dwie uczennice z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie, które za udział w różnych konkurencjach otrzymały wyróżnienie.

EKOtropiciele z opiekunkami

 


 

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA CHŁOPAKA GIMNAZJUM W PARZĘCZEWIE

Dnia 30.09.2015r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka w Gimnazjum w Parzęczewie, zorganizowana przez dziewczyny z  klas trzecich. Trwała od godziny 16.00 do 20.00. Dla chłopców wstęp był wolny. Przyszło bardzo dużo uczniów (ponad 120 osób), widać stęsknionych za szkolną, super zabawą w doborowym towarzystwie. Ogromnym zaskoczeniem była  liczna grupa „Pierwszaków”, co dowodzi, że informacja o dobrze zorganizowanych dyskotekach w naszym Gimnazjum rozeszła się dużo wcześniej i bardzo szybko. Uczestnicy nie musieli się martwić, że następnego dnia będą nie przygotowani do lekcji, gdyż bilet na dyskotekę, był tego usprawiedliwieniem.  Po raz pierwszy za muzykę i nagłośnienie odpowiedzialne były dziewczyny – Julia Matusiak i Julia Szczygieł. Obie Julki stanęły na wysokości zadania, nikt nie podpierał ścian, wszyscy byli zadowoleni z wyboru repertuaru.  Uczestnicy zabawy chętnie korzystali z bufetu, w którym można było zjeść  tosty z porcją warzyw;  świeżo pieczone gofry z owocami, domowe ciasta, a pragnienie gasiły soki i zimne, kolorowe  galaretki . Nie zabrakło również konkursu tańca, w którym nagrodą były talony do bufetu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę. Mam nadzieję, że odbędzie się ona niebawem.

W tygodniu od 28.09.2015r. do 02.10.2015r. wszystkie klasy na swoich lekcjach wychowawczych zorganizowały klasowe dni chłopca. U wszystkich obowiązkowo pojawił się poczęstunek kanapki/pizza/owoce/galaretki i inne słodkości. W większości klas chłopcy dostali też drobne upominki od swoich koleżanek np. w klasie III a dziewczyny podarowały chłopcom kremy czekoladowe z wierszykami na słoikach, a w III c bokserki z wesołymi napisami. Odbyły się też różne konkursy, zabawy typu: rysowanie swojej wymarzonej dziewczyny, rozpoznawanie koleżanki z klasy z zamkniętymi oczami  itp. Uważam, że dziewczyny spisały się wspaniale w organizacji tego święta, zobaczymy jak w marcu  spiszą się chłopcy? Tak na ucho szepnę, że nigdy nie zawodzą.

Parzęczew, 11.10.2015r.

Weronika Bukowska kl. III a

 


 

SPRAWOZDANIE Z WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 29 września 2015r. w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Startowało czworo uczniów:

Julia Matusiak, Magdalena Raj, Julia Szczygieł oraz Dawid Wymysłowski.
Po okresie kampanii wyborczej, podczas której uczniowie mieli szansę, aby przedstawić swoje pomysły i cele będące ich priorytetowymi działaniami na rzecz rozwoju naszego gimnazjum, nadszedł czas na wybory. Każdy uprawniony do głosowania uczeń, dysponował jednym głosem, który mógł oddać na wybranego przez siebie kandydata.

Ogólna liczba uczniów uprawnionych do głosowania – 160 osób

Nieobecnych – 7 osób

Ważnych głosów - 150

Nieważnych głosów – 3

Skład komisji: Talara Marta, Zabilska Malwina, Kaźmierczak Kamila, Kucina Weronika, Saganiak Julia, Pajor Adrian, Sęk Dominik.
Wyniki wyborów prezentują się następująco:
Julia Matusiak z wynikiem 108 głosów została przewodniczącą szkoły.
Magdalena Raj z wynikiem 19 głosów została zastępcą przewodniczącej szkoły.
Dawid Wymysłowski z wynikiem 12 głosów został skarbnikiem szkoły.
Julia Szczygieł z wynikiem 11 głosów została sekretarzem samorządu uczniowskiego.

Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy i liczymy na wywiązanie się z obietnic wyborczych. :)

Opiekunkami Samorządu Szkolnego zostały panie: Katarzyna Zatorska- Pacel i Małgorzata Gosińska.

Samorząd Uczniowski z Opiekunkami

 


 

SPRAWOZDANIE Z AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

W  dniu 29.09.2015r. uczniowie gimnazjum w Parzęczewie wraz z wychowawcami wyruszyli na  "wielkie sprzątanie". Uczestnicy akcji sami we własnym zakresie zorganizowali plastikowe worki na śmieci, ochronne rękawiczki oraz narzędzia. Uporządkowali ogród wokół szkoły – jesienna pielęgnacja roślin.

Celem akcji "Sprzątanie Świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Akcji jak zawsze towarzyszy cykl zajęć o tematyce proekologicznej przeprowadzonej na lekcjach biologii a także na godzinach wychowawczych.

Gimnazjaliści chętnie wzięli udział w akcji, gdyż są prawdziwymi EKOtropicielami. Warto wspomnieć, że uczniowie od wielu zajmują się segregacją śmieci. Zbierają makulaturę, puszki aluminiowe, zużyte baterie czy sprzęt elektryczny i elektroniczny,  Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.

 

Samorząd Uczniowski z Opiekunkami

 

 


 

SPRAWOZDANIE Z XL RAJDU „SZLAKIEM WALK NAD BZURĄ”


Nasi rówieśnicy spędzają czas przy komputerze. W wirtualnych grach stają się  super bohaterami, przywódcami, atletycznymi supermenami o wielu szansach powtórnego życia. Tymczasem mózg się „przegrzewa”, mięśnie wiotczeją, kręgosłup się krzywi a oczy tracą swoją moc. A wystarczy znaleźć inny sposób na zabicie nudy czy nadmiar wolnego czasu. W naszym gimnazjum jest taka grupa zapaleńców, którzy raz na trzy tygodnie, w sobotę, zrywają „liny komputerowej niewoli” i idą na spotkanie z przygodą. W miłym towarzystwie spędzają czas na świeżym powietrzu. Maszerując 10 – 15 km, poprawiają swoją kondycję, świadomie lub nie, wzmacniają serce, kości i dotleniają mózg. Doładowują akumulatory. Bawią się i uczą, sprawdzają swoja wiedzę i umiejętności w różnych konkurencjach. Nawiązują nowe znajomości, które kto wie, może przerodzą się w wieloletnie przyjaźnie, a może uczucia …

To my, EKOtropiciele, zapaleńcy i pasjonaci turystyki pieszej. 19 września byliśmy na XL Rajdzie Szlakiem Walk nad Bzurą. Rozpoczęliśmy swoją wędrówkę z opiekunkami p. Małgorzatą Gosińską i p. Katarzyną Zatorską – Pacel, w geometrycznym środku Polski – w miejscowości Piątek. Tu, pod POMNIKIEM CHWAŁY 14 DP WIELKOPOLSKIEJ ARMII "POZNAŃ" o godzinie 12.00,  czterystu uczestników rajdu oddało hołd poległym bohaterom. Rajd miał charakter sztafety z Piątku do Łęczycy Pradoliną Warszawsko – Berlińską, wzdłuż Bzury, będącej świadkiem tragicznych wydarzeń września 1939r. Nasze dwie drużyny (19 osób) zmagały się w konkursie wiedzy historycznej o Bitwie nad Bzurą; uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w konkursie sportowym z elementami musztry wojskowej, w konkursie plastycznym „Twój obraz Bitwy nad Bzurą”, a wieczorem na dziedzińcu Zamku w Łęczycy śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W tym nastrojowym konkursie wokalnym jedna drużyna zaprezentowała piękne strofy „Rozkwitały pąki białych róż …”, drugą grupę ratowała Klaudia Kamińska (uczennica klasy IIa). Swoim przepięknym głosem i wspaniałą interpretacją „Dziewczyny z granatem” oddała nie tylko cześć poległym rówieśnikom, ale również wyśpiewała pierwsze miejsce dla drużyny. Po zsumowaniu zdobytych punktów różnych konkurencji obie nasze drużyny zdobyły puchary i cenne nagrody (torby turystyczne i plecaki). Grupa II zdobyła I miejsce, a grupa I zajęła III miejsce w kategorii gimnazja. Podsumowanie rajdu miało miejsce na Zamku w Łęczycy. Nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego wręczyła radna Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi p. Jolanta Zięba – Gzik. Posileni pyszną wojskową grochówką, śpiewaliśmy pełną piersią pieśni patriotyczne. Głos roznosił się po całym miasteczku, mury zamczyska osnute gwiaździstym niebem, tłum dzieci, młodzieży i dorosłych dawały atmosferę przyjaźni, spokoju  i radości. Wrażenia i wspomnienia zapadły głęboko w naszych sercach, a dla potomnych mam  do pokazania okolicznościowe znaczki (butony) i wyjątkową Odznakę Krajoznawczą „Szlakiem Walk nad Bzurą 1939”, którą można zdobyć za odwiedzenie miejsc pamięci narodowej oraz udział  w imprezach, wydarzeniach i wystawach związanych z Bitwą nad Bzurą. Turyści zdobyli odznakę w stopniu brązowym za odwiedzenie miejsc pamięci w Piątku, Tumie i Łęczycy.

EKOtropiciele z opiekunkami


 

Odsłony: 13920